A Vitamini Çeşitleri ve Faydaları

A Vitamininin Yararları: A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sağlıklı bir kemik yapısı için de gereklidir. A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı

korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur.

A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Ayrıca, görme duyusu için de faydalıdır. Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması gerekir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur: Hayvansal gıdalarda daha bol bulunur. Başta balıkyağı ve karaciğer olmak üzere, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates A Vitamini içeren besinler arasındadır.

A Vitamini Eksikliği: Normal şartlarda Eksikliği fazla görülmemekle birlikte, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkabileceği gibi,alkol kullanımı, bazı ilaçlar ve E vitamini eksikliği A Vitamininin emilimini azaltarak A Vitamini Eksikliğine neden olabilir. Eksikliğinde, sık ve kolay hastalanma, cilt kuruluğu, saçlarda kepek, ağızda yara, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti hastalıkları gibi sağlık sorunları görülür. Ayrıca, özellikle çocuklarda kilo alamama ve boyun uzamaması yetersiz A vitamini alındığının işareti olabilir.

A Vitaminin Fazlalığı: Baş ağrısı, yorgunluk, uyku kalitesinin bozulması, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görme, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte, A vitamini kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.

Günlük A Vitamini İhtiyacı: Yetişkin Erkeklerde 1000, kadınlarda 800 mg. kadardır. Kadınların gebelikte A Vitamini ihtiyacı artar. Gebelikte günlük 1000 mg., Emziren annelerin ise 1200 mg. kadar A Vitamini almaları tavsiye edilir.

Bu yazı a vitamini nelerde bulunur, a vitamini hangi besinlerde bulunur, a vitamini faydaları, a vitamini nedir, a vitamini içeren besinler, a vitamini eksikliği, a vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar, a vitamininin faydaları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kurtlanmış balagiller zararı varmıdır

2 Comments on A Vitamini Çeşitleri ve Faydaları

  1. a vitamini eksikliği ne gibi hastalıklara sebep olur a vitaminini yeterli derecede almazsak sağlık açısından çok fazla zararı varmıdır

    Cevap:Sordugunuz sorunun cevabı yazılmış olan konuda geçmektedir lütfen konuyu ayrıntılı ve dikkatli bir şekilde tekrar okuyun.

  2. a vitamininin faydalarını ve yararlarını okuduktan sonra sanırım bütün anneler çocuklarına a vitamini kazanmaları ıcın daha iyi bir beslenmeye sokacaklardır

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*