Beslenme bölümümüzde ilk defa vitaminler hakkında bir yazı yazıyorum ve bu sebepten çok uzun yazmak istemiyorum. Zira yazı uzadıkça ilgi azalıyor ve ne yazık ki okuyucularımız yazının tamamını okumadan sayfayı terk ediyor.

Şimdi konuyu çok fazla dağıtmadan a vitamininin özelliklerini ve a vitamini hakkında gerekli bilgileri sıralamak istiyorum.

A Vitamininin Faydaları: A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sağlıklı bir kemik yapısı için de gereklidir.

A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur.

A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin a vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Ayrıca, görme duyusu için de faydalıdır. Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda a vitamini alması gerekir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur: Hayvansal gıdalarda daha bol bulunur. Başta balık yağı ve karaciğer olmak üzere, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates a vitamini içeren besinler arasındadır.

A Vitamini Eksikliği: Normal şartlarda Eksikliği fazla görülmemekle birlikte, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkabileceği gibi,alkol kullanımı, bazı ilaçlar ve E vitamini eksikliği a vitamininin emilimini azaltarak a vitamini eksikliğine neden olabilir.

Eksikliğinde, sık ve kolay hastalanma, cilt kuruluğu, saçlarda kepek, ağızda yara, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti hastalıkları gibi sağlık sorunları görülür. Ayrıca, özellikle çocuklarda kilo alamama ve boyun uzamaması yetersiz a vitamini alındığının işareti olabilir.

A Vitaminin Fazlalığı: Baş ağrısı, yorgunluk, uyku kalitesinin bozulması, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görme, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte, a vitamini kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.

Günlük A Vitamini İhtiyacı: Yetişkin Erkeklerde 1000, kadınlarda 800 mg. kadardır. Kadınların gebelikte a vitamini ihtiyacı artar. Gebelikte günlük 1000 mg., Emziren annelerin ise 1200 mg. kadar a vitamini almaları tavsiye edilir.

A VİTAMİNİ HAKKINDA BESLENME UZMANLARINA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı a vitamininin cilde saça faydaları görevleri görmedeki rolü yararları zararları bulunduğu besinler özellikleri eksikliğinde görülen hastalıklar nedir nelerdir neye iyi gelir nelerde bulunur ilaç eksikliği ampul kapsul nelerde var olan ilaçlar hangi besinlerde var ne işe yarar neden kullanılır ne demek ne yapar nasıl kullanılır ölçülür atılır ile ilgili bilgiler makaleler görseller hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kurtlanmış balagiller zararı varmıdır