Adet Gecikmesi Nedir

Birkaç günlük gecikme normal kabul edilirken, daha uzun gecikmelerde gebelik yoksa, hormonal sorunların

varlığı araştırılmalıdır. Kadınları endişelendiren durumlardan biri de adet gecikmesidir. Normal adet gören bir kadında sikluslar fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir.

Bir adet siklusunun 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalıdır. Yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse değerlendirilmelidir.

SEBEPLERİ
Adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. Aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşarlar.

Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez. Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir.

Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir. En sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturur.

Bu yazı adet gecikmesi nedir, adet gecikmesi neden olur, adet gecikmesi normalmi, adet gecikmesinin sebepleri, adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesinin nedeni, adet gecikmesine bitkisel çözüm, adet gecikmesi için ilaç isimleri, adet gecikmesi için ne yapılabilir, adet gecikmesine iyi gelen bitkiler  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

adedin gecikmesi, adet gecikmesi nedir, aded geçikmesi, adet gecikmesine ne iyi gelir, adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesinin sebepleri, adet gecikmesine iyi gelen bitkiler, ahmet maranki adet neden gecikir, gebelik yoksa adet neden gecikir, adetgeçikmesinedir

2 Comments on Adet Gecikmesi Nedir

  1. Merhaba.polikistik over tedavisi goruyorum. Adet gunlerim disinda dogum kontrol hapina basladim. Adetim 38 gunde bir geliyor ancak bu ay bir kac gun gecikti. Dogum konrol hapinin adetken kullanilmaya basanmamasi bu sapmaya yol acabilir mi? Simdiden tesekkurler.

  2. benim adetim martin 19 unda olmustu. nisan ayi 15inde oldum. fakat haziranin 21,i oldu hala olmadim.fakat cok siddetli bas agrilarim oluyor.ve cok karnim sisiyor tum bunlar ayni hamilelik sendromu yasiyorum.sebebi ne olabilir simdiden tesekkur ederim.

    Cevap: bunun birçok nedeni olabilir. herhanı bır hastalıktan tutunda, hava ve mevsım sartlarına, sinir strese kadar. doktor kontrolu sarttır bu tür durumlar için

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.