Adet Geciktirici İlaçlar

Adet (regl) geciktirici ilaçlar hastaların tatil, denize girmek, bazı spor aktivitlerine katılmak, hacca gitmek gibi nedenlerle bazen talep ettikleri işlaçlardır. Kesinlikle doktor kontrolünde olmadan kullanılmaması

gereken hormonal ilaçlardır. Adet geciktirilmesi amacıyla verilen ilaçlar progesteron içeren hormonal ilaçlardır. Bunların dışında doğum kontrol hapları da bazı hastalarda adet geciktirilmesi amacıyla verilebilir. Hangi ilacın hangi hastaya verileceği mutlaka doktor kontrolünde kararlaştırılmalıdır kendi başınıza bu ilaçlardan birisini adet geciktirmek amacıyla kullanmanız hem istediğinizin tersine zamansız yerde adet görmenize neden olabilir hem de adet düzensizliğine neden olabilir.

Adet geciktirici ilaçlardan progesteron ilaçları adetin başlayacağı tarihe 3-5 gün kala kullanılmaya başlanır ve ilaç kullanıldığı sürece adet gecikmesi gelişir. Bu gecikme 10-15 gün veya daha fazla olabilir ancak çok uzun (1 ay kadar) gecikme her zaman mümkün olmayabilir, adet başlayabilir. Genellikle ilacı bıraktıktan 3-5 gün sonra regl kanaması başlar.

Doğum kontrol hapı kullanan bayanlar kutudaki hapların tamamını bitirdikten sonra ara vermeden yeni kutudakileri içmeye başlarlarsa adet kanaması başlamaz ve haplar bırakılana kadar adet gecikmesi yaşanır. Ancak doktor muayenesi olmadan bu tür uygulamalar denenmemelidir, sakıncalı olabilir. Bu yöntem 21 tablet içeren doğum kontrol hapları için geçerlidir ,28 tablet içerenler ile olmaz. 28 tablet içeren doğum kontrol hapları ile ancak son 7 tablet (hormon içermeyen tabletler) alınmadan yeni kutuya geçilerek uygulanabilir.

Hormon içeren her ilaç gibi adet geciktirici ilaçların da içerdiği progesteron hormonuna bağlı bazı yan etkileri olabilir. Bunlar göğüslerde şişkinlik, hassasiyet, dolgunluk, adet miktarında değişme gibi yan etkilerdir. Bu yan etkiler geçicidir ve 1-2 ay içerisinde adetler tekrar eski düzenine girer. Adet dönemi sonrasında lekelenme veya damla damla kanama gibi yan etkiler olabilir. Nadiren bulantı, kusma, halsizlik, sersemlik gibi yan etkiler görülebilir.

Adet geciktirici progesteron içeren ilaçların bunların dışında sık görülen ciddi yan etkileri ve zararları yoktur ancak hiçbir zaman doktor kontrolü dışında kullanılmaması gereken hormonal ilaçlardır.

Adet geciktirici olarak doğum kontrol hapı kullanılmışsa bunlara bağlı bulantı, kusma, baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

Bu yazı adet geciktirici hap, adet geciktirici ilaç, adet geciktiren ilaçlar, adet geciktirmek için ilaç, adet geciktirici ilaçların isimleri, adet geciktirici ilaçların kullanımı, adet geciktirici ilaçların yan etkileri, adet geciktirme hapı  konusunda bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Gelen aramalar:

geciktirici ila isimleri, adet geciktirici hapın zararları, adet geciktirici haplar, adet geciktirici hap zararları, adet erteleme hapı nasıl kullanılır, adet geciktirici ilaç isimleri, adet geciktirici, adet geciktirici hap, adet geciktirici ilaç, adet erteleme

3 Comments on Adet Geciktirici İlaçlar

  1. 3-4 gündür adet geciktirici ilaç kullanıyordum. Dün sabah son kez içtim hapı ve akşam korunmasız cinsel ilişkiye girdim, içime boşalma olmadığını tahmin ediyoruz. Hamilelik riski nedir acaba geciktirici kullanım durumunda? Ertesi gün hapı kullanmalı mıyım? Ertesi gün hapının 3 gün icinde kullanılması gerektiğini biliyorum bu yüzden erken cevap verebilirseniz sevinirim.

    Cevap: hamilelik riski şu veya bu denilemez. ama şunu bilin ki ihtimal var. ertesı gun hapı ılk 24 saat içerisinde alınırsa yüzde yüz. 24-48 saat arasında alınırsa yuzde 99. eger 48-72 saat arasında alınırsa yuzde 95 korur. yanı kucukte olsa bakın yıne ıhtımaller var. bir an once ertesı gun hapını alın

  2. iyi günler ben adet geçiktiriciyi 15 gün kullandım fakat 17 gündür adet göremiyorum bu normal mi? geciktrici yanında düzenli olarak doğum kontrol ilacımı da almaya devam ettim.

  3. slm ben adet geciktirici kullandım ama ilacı bırakalı 1 hafta oldu ama adet olamadım bu normalmidir adet olabilcekmiyim düzene girermi bilen varmı varsa lütfen soylesin

    Cevap: elbette normaldır. bir süre daha gecıkmeler yasanır sonra normale doner

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.