Adet Sancısı Nasıl Giderilir

Adet sancısı, adet döneminden bir-iki gün önce başlar, bazı kadınlarda hafif yaşanırken, bazlarında ağır ve sancılı yaşanmaktadır. Birincil ve ikincil sancı olarak ikiye ayrılmaktadır. 20 yaş altı ve genelde doğum yapmayanlar için birincil, doğum yapan kadınlar için ikincil sancılar yaşanır.

İkincil sancılar, lif tümörleri, yumurtalık kistleri bulunan kadınlarda ya da doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlarda yaşanmaktadır. Bu sancılar, hormonsaldır, rahmin yumurtlamayı reddettiği dönemde sancılar çoğalır. Doktor tavsiyesinde doğum kontrol hapları adet sancısını kesmek ya da azaltmak için kullanılsa da, bu haplar kanamayı artırır.

Bazı genital ağrı kesiciler (Exen, Buscopan gibi), kısa sürede ağrıyı dindirir. Fakat günlük dozu aşmamak gerekir. Ayrıca düzenli fiziksel aktivite, yürüyüş, yavaş hareketli spor, aerobik, bisiklet gibi sporlar krampları azaltmaya yardımcıdır.

Çinko-kalsiyum ağırlıklı bir beslenme de yine ağrıları ve şişkinliği azaltmaya yardımcıdır. Kadınlar, en çok bu dönemde yemek yemeye eğilimlidir.

Diyet yapanların bu dönemde dikkatli olması gerekmektedir. Sıcak bir banyo eşliğinde aromaterapi bitkileri ve sabunları kullanın. Bu size iyi gelecektir. Üşütmemeye, sıkı giyinmeye de özen gösterin. Isıtılmış ped de başka bir alternatiftir.

Bu yazı adet sancısı nasıl geçer, adet sancısı nasıl kesilir, adet sancısını kesen ilaçlar, adet sancısına iyi gelen ilaçlar, adet sancısına çözüm, adet sancısı için bitki, adet ağrısını ne geçirir, adet ağrısını ne keser, adet ağrılarına iyi gelen bitkiler, adet ağrısına bitkisel çözüm konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

adet sancısını ne geçirir, adet sancısını ne keser, adet sancısı nasıl kesilir, adet ağrısını ne keser, adet sancisini kesen ilaclar, adet sancısı nasıl geçer, adet sancısını kesen bitkiler, adet sancısı nasıl giderilir, adet ağrısını ne geçirir, regl sancısını ne geçirir

4 Comments on Adet Sancısı Nasıl Giderilir

  1. benim adet sancılarım çok fazla. İlk olduğumun 1-2 saati iyimin ama sonrası ölûm gibi. Karnımdan başlıyor kasıklarıma oradan bacaklarıma ve bütün vücuduma yayılıyor acısı. Ateşim çıkıyor midem bulanıyor. Yasmin kullandım bir dönem ama sonrası yine aynı. Bugün benim korkulu rüyam. Öğrenciyken okulumu çalışırken iş hayatımı etkilemeye başladı. Bunun cidden bir çözümü yok mu?

  2. bende dayanamıyorum yaa adetımde tam dugun tarıhıme denk gelıo gecıktırıcı aldım belkı agrılarımıda gecıktırır dıee ufff napcam ben ya keske erkek olsaydım kız olmak cok zoooorrrrr………..

    Cevap: emin ol helin erkek olmakta çok zor 🙂 bende keşke kız olsaydım dıyorum

  3. Aynı olay bende de var senelerdir çekiyorum bel kasık migren 1 hafta onceden başlıyor hemde ağrılar

  4. BEN ADETIME BIR HAFTA KALA AGRILAR BASLIYOR 3 4 GUN SURER VE O AN OLMEK ISTIYORUM BAYANLAR YARDIMCI OLUN BANA LUTFEN SIZDEDE OLURMU BEL KISIK KARIN AGRILARI OLUYO MIGDE BULANTILARI OLDURUYO BENI YORUMLARINIZI BEKLIYORUM

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.