Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Diş hekimliğinde bu hal için “xerostomia” terimi kullanılır. Tükürük bezlerinin tükürük salgılama fonksiyonlarının azalması sonucunda oluşur. Tükürük salgısındaki azalma ağızda oldukça ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir.

Ağız Kuruluğunun Sebepleri:
Biyolojik yaşlılık: Bu etkili bir faktördür, tek başına etkili değildir.
Sistemik hastalıklar: Romatizmal hastalıklar(Sjogren’s sendromu), Bağışklık sistemi hasarı (AIDS), Hormonal bozukluklar (Şeker hatalığı), Nörolojik bozukluklar (Parkinson)
Çiğneme kabiliyetinin azalması: Eğer beslenme alışkanlıklarınızda sıvı ve yumuşak gıdalar ağırlıktaysa çiğneme fonksiyonu azalır.
Tükürük bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması
Radyoterapi (Radyasyon tükürük bezlerinde kalıcı hasar yapar.
İlaçlar (400′ün üstünde ilaç türü ağız kuruluğu yapar: deconjestanlar, diüretikler, tansiyon ilaçları,antidepresanlar,
Kafein ve alkol tüketimi

Ağız Kuruluğunun Belirtileri: 
Dilde yanma hissi, özellikle kuru yiyecekler için yeme zorluğu, konuşma zorluğu, sık susama, protez kullanmada zorluk, dudaklarda çatlaklar ve kuruluk, tat bozukluğu, kötü ağız kokusu.

Ağız kuruluğu nelere yol açar?
Tükürüğün az olması ciddi problemleri de beraberinde getirebilir.
Bakteri plağı ve yiyecek artıkları kolayca birikir. bu, dişeti hastalıkları ve çürüğü hızlandırır. Temizleme mekanizması diş yüzeylerini temiz tutmaya yardımcıdır.
Tükürük çürükleri önler, diş yüzeyini temizler ve asitleri nötralize eder. böylece çürük önlenir.

Ağız kuruluğu nasıl kontrol altına alınır? nasıl tedavi edilir?
Ağız kuruluğunun önüne geçmek için yapabileceklerimiz de mevcuttur tabii…
Sık sık su içilmeli
Sigara alkol ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalı
C vitamini alımını düzenlemeliyiz.

Bu yazı ağız kuruluğunun nedeni, ağız kuruluğunun sebebi, ağız kuruluğunun bitkisel tedavisi, ağız kuruluğunun nedenleri, ağız kuruluğuna bitkisel çözüm, ağız kuruluğuna ne iyi gelir, ağız kuruluğu nasıl giderilir  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

ağız kuruluğuna bitkisel çözüm, ağız kuruluğuna ne iyi gelir, ağız kuruluğuna iyi gelen bitkiler, ağız kuruluğu için bitkisel tedavi, ağız kuruluğu bitkisel tedavisi, ağız kuruluğuna çözüm, bıtkısel tedavı agız kurulugu 2013, ağız kuruluğunun bitkisel tedavisi, ağız kuruluğu bitkisel çözüm, ağız kuruluğu nedenleri sebebi tedavisi

3 Comments on Ağız Kuruluğunun Nedenleri

  1. O olabilir bu olabilir ama ben bu yazıları okudugumda he bende bundan dolayı agız kurulugu oluyor diyemiyorum bence en azında bu konuda internet yetersiz kalmiş

  2. internette bu konu ile ilgili bütün yazılar aynı ve bitkisel çözüm diye olan başlıklarda hiçbir çözüm önerisi yok, bütün yazarlar aynı yazıyı kopyalayıp yapıştırmışlar !!!

    CEVAP: DİKKAT EDERSENİZ KONU BASLIGINDA AGIZ KURULUGUNUN NEDENLERİ YAZIYOR. VE KONUDA BU SORUNUN NEDENLERİ ANLATILIYOR. BİTKİSEL ÇÖZÜM YAZDIGIMIZI SİZE KİM SÖYLEDI YADA BÖYLE BİR KANAATE BU KONUDAN NASIL VARDINIZ? BU SORUNUN BİTKİSEL ÇÖZÜMÜ İÇİN SİTEDE BASKA BİR KONU MEVCUT!!!! SÖZLERINIZ SANKİ BİZ İNSANLARI KANDIRIYORUZ GİBİ. LÜTFEN EMEGE SAYGI

  3. ağız kuruluğunun en önemli sebebi bence sigara kullanılmasıdır. şahsen ben sigara kullandığım için sürekli ağzımda kuruma oluyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.