Ne yazık ki günümüzde yaşı kaç olursa olsun herkes ağrı sorunu yaşıyor. Kimisi diş, kimisi bel, kimisi ise sırt ağrılarından muzdarip. Ağrının türü ve şiddeti ne olursa olsun kesin olan bir şey var ki herkesin bir yerleri ağrıyor.

Bilmeniz gereken en önemli şey bu ağrıların çoğunun psikolojik nedenlerden olduğu ve bu tür ağrılarda ağrı kesici ilaçların mümkün olduğunca kullanılmaması gerektiğidir. İşte bu durumlarda ağrı kesici olarak şifalı bitkiler imdadımıza yetişiyor.

Ağrı Nedir? Ağrı, vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, organik bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan bir duyu olarak tanımlanabilir.

Ağrılar akut ve kronik olarak ikiye ayrılabilir. Akut ağrılar birden ortaya çıkan ve çeşitli ağrı kesiciler ile ya da kendiliğinden geçen ağrılardır. Kronik ağrılar ise akut ağrılar gibi başlayabilir fakat çok daha uzun süre devam ederler. Uzun süre devam eden ağrılar kişinin hayatının olumsuz yönde etkileyerek depresyon gibi başka rahatsızlıklara da sebep olabilir.

Devamlı süregelen, kronik ağrılardan şikayetçi iseniz teşhis için bir doktora gitmeniz önemlidir. Ağrının nedeni kesin olarak belirlenemese bile en azından ağrıları kontrol altına alabilirsiniz.

Ağrı Kesici Bitkiler: Ağrı kesici etkisi olan bitkilerin başında aspirinin ham maddesi olan söğüt ağacının dal kabuğu, acı kırmızı biber ve kiraz gelir. Özellikle kiraz aspirinden çok daha güçlü bir ağrı kesicidir. Bu kadar besleyici ve tadı güzel bir ağrı kesici olan kiraz benim ilk tercihim olur. Zencefil de hem farklı bir lezzet hem de iyi bir ağrı kesicidir. Bilhassa iltihaptan kaynaklanan ağrılar için faydalıdır.

Karanfil Yağı: Özellikle diş ağrıları için oldukça faydalıdır. Karanfil yağını ağrıyan yerin üzerine koymak yeterlidir. Yutmamak gerekir.

Papatya: Vücudu rahatlatıcı etkileri ile özellikle çocuklar için güvenle kullanılabilecek bir bitkidir. Bir çay kaşığı papatyayı bir bardak kaynamış suda 1 dakika kadar demlendirdikten sonra hazırlayacağınız papatya çayı, bal ile tatlandırarak kendiniz ve çocuklarınız için güvenle kullanabilirsiniz.

Kafur: 250 cc limon kolonyası içinde 1 çorba kaşığı dövülmüş kafur çalkalanarak eritilir. Ağrıyan yerlere ovularak sürülür.

Keten Tohumu: Ağrılı yerin büyüklüğüne göre, keten tohumları sıcak suda lapa haline getirilip tülbente sarılarak ağrıyan yere konur.

Hardal: 2 – 3 tatlı kaşığı hardal sulandırılarak ağrılı yere konur ve bir bezle sarılır. Söğüt: 2 -3 çay kaşığı söğüt kabuğu tozu 1 bardak suda kaynatılarak içilir.

Eşek Hıyarı: Eşek hıyarı suları toplanarak tahriş edici ve ağrı kesici özelliği ile haricen kullanmak mümkündür.

Kiraz: Kirazın meyvesi her türlü ağrıda etkili olan bir ağrı kesicidir. Her hangi bir işleme tabi tutmadan doğrudan yenmesi ile ağrı kesici etkisini gösterir.

AĞRI KESİCİ ŞİFALI BİTKİLER HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı ağrı kesici bitkisel yağlar krem çaylar otlar kürler karışım ürünler çözümler ağrıyı kesen meyve ağrıyı kesmek için  ne yapılır ne yapılmalı doğal ağrı kesiciler evde ağrıya iyi gelen şeyler taş ağaç kökü yiyecekler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

İngiliz karbonatinin faydalari, agriyaiyigelen, bitkisel ağrı kesici kürler, gebelikte bitkisel ağrı kesiciler, en güçlü diş ağrı kesici, gebelikte ağrı kesici olarak bitkisel ne ye, tutulmaya ve ağrıya iyi gelen bitkisel yağ, ağrıya iyi gelen bitkiler, face, ağrıya iyi gelen yağlar