Sabah uyandığımda bilgisayar masasının altına özenle saklanan kocaman bir kaya tuzunu görünce doğal olarak baya bir şaşırdım. Kaya tuzunu oraya annem koymuştu. Hemen nedenini sordum ve annemden aldığım cevap aynen şu oldu: Ahmet Maranki televizyonda söyledi özellikle bilgisayar ve televizyon bulunan yatak odalarındaki zararlı ışınları emerek yok ediyormuş. Tabi bunun hemen arkasından bu konuyu Ahmet Maranki’den araştırmak şart olmuştu. Bakın Ahmet Maranki kaya tuzu ve faydaları hakkında neler söylemiş.

Ülkemizde önemli oranda bir tuz kaynağının bulunduğunu dile getiren Maranki, 1 litre kaplıca suyunda ortalama 1 gram mineral bulunduğunu, aynı orandaki tuzda ise 40 kat mineral olduğunu ifade etti.

Tuzdaki mineralin birçok sağlık sorununu çözdüğünü kaydeden Maranki, ”Ülkemiz’de çıkartılan işlenmemiş saf tuzdaki mineraller, bedenimizin bir çok ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahip. Kaya tuzu, astım ve alerji başta olmak üzere kalp damar ve obezite gibi birçok hastalığın tedavisinde etkili.

Tuz bulunduğu ortamın havasını temizliyor. Dünyanın bir çok yerinde üst solunum yolları rahatsızlığı, astım, bronşit, alerji, polen alerjisi gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılıyor” diye konuştu.

İç denizin çekilmesiyle çökelti şeklinde oluşan kaya tuzunun arasındaki killi toprağın insanın güzelliğine etki edeceğini kaydeden Maranki, ”Bu killer, cilt düzenleyici ve güzelleştirici bir özelliğe sahip. Buradaki kille saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınızın da dökülmesinin önüne geçtiğinizi göreceksiniz” dedi.

Saf tuzun rafine edildiğinde içerisindeki minerallerle birlikte sağlık için faydalı bir çok özelliğini de kaybettiğine dikkat çeken Maranki, ”Madenden çıkartılan mineraller açısından zengin kaya tuzu, rafine edildiğinde içerisindeki mineralleri kaybediyor. İçerisinde sadece sodyum kalıyor. Bu da vücutta ödemlerin oluşmasına neden oluyor. İşlenmemiş kaya tuzu ise bunu ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.

KAYA TUZU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı kaya tuzunun faydaları zararları içeriği özellikleri çıkarıldığı yerler radyasyona etkisi bileşeni oluşumu nedir ne kadar nerede satılır neye iyi gelir ne işe yarar neye nemi alır mı ne demek nerede nasıl olur elde edilir erir anlaşılır kullanılır fiyat sabunu taşı kaya tuzunu nasıl anlarız öğütülür odaya suya koymak nereden alabilirim ısıtmak konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kaya tuzu ne işe yarar, kaya tuzunun faydaları, kaya tuzu nerede satılır, kaya tuzu faydaları, kaya tuzunun kullanım alanları, kaya tuzu nasıl kullanılır, kaya tuzu nerelerde kullanılır, kaya tuzu neye yarar, kaya tuzunun faydaları nelerdir, kayatuzu faydaları