İnsanların akla hayale gelmeyecek birçok şeye karşı alerjisi olabilir. Alerjimiz olan durumlar ne olursa olsun alerji testleri aşağı yukarı aynıdır. Bu yazımızda alerji testlerinin çeşitlerini ve nasıl yapıldığını, alerji testleri hakkında gerekli bilgileri bulabileceksiniz.

Alerji testlerini hangi uzman yapmalıdır?
Alerji testleri çocuk alerji uzmanları tarafından veya çocuk alerji uzmanının sorumluluğunda hemşire tarafından yapılmalıdır. Alerji testi tek başına teşhis koydurmaz. Alerji testleri doğru teknikle ve doğru alerjenlerle yapılmalı ve çocuk alerji uzmanları tarafından hastanın belirtilerine göre değerlendirilerek teşhis konulmalıdır. Bir çok farklı branşlar bu testi yapmaya çalışmakta ancak bu testlerin yapılmasının eğitimi almadan bu testleri yapmak yanlış sonuçlara ve çocuğun hayatını riske atmaya neden olabilir.

Alerji testleri hangi yaşta yapılır?
Bu test alerjinin nelere bağlı olduğunu tespit etmek için yapılmaktadır. 3 aydan büyük her hasta için yapılabilmektedir. Genellikle gıda testleri 3 aydan sonra ve astım, alerjik nezle için alerjen testleri 2 yaşından sonra yapılmaktadır. Bu test alerji bölümünün olduğu merkezlerde yapılmalıdır. Çok nadir de olsa ciddi alerjik şoka neden olabildiği için gerekli müdahale konusunda tecrübeli uzmanların ve ekipmanın olduğu merkezler yapılmalıdır. Bu testi yapmayı düşünen doktorlara alerji uzmanlık belgesini sormanız uygun olur.

Alerji testleri 3 ayrı yöntemle uygulanır 
1. Çizme testi (Prick test): Önkolunuzun iç kısmına 1 damla allerjen damlatılacak ve steril bir lanset ile (metalden yapılmış sivri uçlu bir tıbbi malzeme) derinizde bir çizik oluşturulacaktır. Kullanılacak allerjen sayısı fazla ise uygulama sırt bölgenizde de yapılabilir.

2. Deri içi test (İntradermal test): Sıvı haldeki çok az miktarda allerjen, çok ince bir iğnesi olan enjektörle derinizin içine verilir (enjekte edilir). Kullanılacak allerjen sayısına göre kolunuz veya sırtınız tercih edilebilir.

3. Yama testi (Patch test): Bu yöntemde allerjenler yapışkan bant üzerine yerleştirilmiş küçük metal kuyucuklar içine konularak sırtınza yapıştırılacaktır.

Her bir test 5-10 dakika gibi kısa bir süre içinde tamamlanır. Hangi testin kullanılacağı hastanın şikayetlerine göre uzman doktor tarafından belirlenir.

Testlerde hangi allerjenler kullanılır?
“Allerjen” alerjiye neden olan madde demektir. Alerji deri testlerinde çizme ve deri içi testte ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, kedi ve köpek allerjenleri, besin allerjenleri, lateks (doğal kauçuk), arı venomu allerjenleri ile yama testide temas yolu ile reaksiyon oluşturan maddeler kullanılır. Hangi allerjenlerin kullanılacağı şikayetlerinize göre doktorunuz tarafından belirlenecektir. Ayrıca, çizme ve deri içi testlerde, sonuçlarınızın doğru olarak yorumlanması için bir pozitif kontrol ve bir de negatif kontrol (allerjen içermeyen madde) kullanılacaktır.

Testin Uygulanma Metodu
1. Ön kol veya sırttan yapılır. Bu bölgeler temizlenir ve çizilir.
2. Alerjenler damlatılır
3. Lansetle çizilir
4. 15-20 dakika sonra değerlendirilir.

Alerji testlerini kanda yaptırsak olur mu?
Alerji testleri genelde kandan yapılması ciltten yapılmasına gore daha kötü ve yanlış sonuçlar vermektedir. Sadece gıda alerjilerinde cilt testleriyle birlikte değerlendirilmesi daha doğru yorumlama sağlayabilir. Bazı nadir durumlarda cilt testi yerine kan testi gerekebilir. Bu durumlar;
– Ciltte yaygın alerji olması
– Cilt testini etkileyen ilaçları kesmek mümkün değilse.

Bu yazı alerji testi nerede yapılır, alerji testi sonuçları, alerji testi yaptırmadan önce, alerji testinin yüksek çıkması, alerji testinin yan etkileri, alerji testinin zararları, alerji testini etkileyen ilaçlar, alerji testini hangi bölüm yapar, alerji testine aç mı gidilir, alerji testine hangi bölüm bakar, alerji testi nedir nasıl yapılır fiyatı ne kadar konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

alerji testi hangi bölümde yapılır, alerji testi için hangi bölüme gidilir, alerji testi nerede yapılır, alerji testini hangi bölüm yapar, alerji için hangi bölüme gidilir, alerji testi nasıl yapılır, alerji testi ne kadar, alerji testi, alerji testi yan etkileri, alerji testine aç mı gidilir