Bazen alkolün dozunu fazla kaçırırız. Genel olarak zaten alkol tüketimi zararlı olsa da bazı durumlarda koma durumuna girilerek en tehlikeli süreç yaşanır. Alkol koması durumunda ne olur ve neler yapılır bu yazı sayesinde öğrenebilirsiniz.

Alkol Koması Nedir: Aşırı alkol alımı sonucunda bilincin önemli ölçüde yitirilmesiyle ortaya çıkan alkol zehirlenmesi ve alkol koması acil tedavi gerektiren bir durumdur. Alkol zehirlenmesinin ilk aşamasındaki kişi yalnız bırakılmamalı ve otomobil kullanması engellenmelidir. Hastanın bilinci açıksa kusması sağlanarak henüz midede emilmemiş alkolün vücuttan atılabilir.

Alkol Koması Belirtileri: Alkol, merkez sinir sistemini etkilediğinden kandaki alkol miktarı arttıkça kişinin bilinci zayıflar, refleksleri yavaşlar, yürümede güçlük çekilir, konuşma peltekleşir, hareketler denetimden çıkar, uykuya eğilim ve sonunda koma meydana gelir. Hastanın nefesi yoğun şekilde alkol kokar, solunumu geniş ve derin, nabız düzensiz olabilir. Gözler kanlı, yüz kızarık ve terlidir. Hasta kusabilir ve bilinci açık olmadığından kusmuğu nefes borusuna kaçabilir.

Alkol Koması Tedavi: Alkol komasındaki kişiye yapılacak ilkyardım, hastayı yan yatıramak ve kusma olasılığına karşı dikkatle izlemektir. Kusulanlar ağzın içinden boşaltılarak bunların solunum yollarına kaçması önlenmelidir. Hastanın temiz havada bol oksijen alması sağlanmalı, kış aylarında vücut sıcaklığı düşmüşse bir battaniyeye sarılarak ısıtılmalıdır. Alkol komasındaki kişi bu önlemler alındıktan sonra hastaneye götürülmelidir.

İçkiyi fazla kaçırdıysanız, ‘akşamdan kalma’ysanız baş ağrısı ve halsizlik çekebilirsiniz.  Bu gibi durumlarda
Bol sıvı tüketin.
Alkol kan şekerini düşüreceğinden, kalorisi yüksek dengeli besinler tüketin.
Rahatlatıcı bitki çayları için.
Çok şiddetli baş ağrınız varsa ve midenizde sorun yoksa ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Bu yazı alkol koması tedavisi, alkol komasında yapılması gerekenler, alkol koması nedir, alkol koması belirtileri, alkol koması nasıl anlaşılır, alkol koması ilk yardım, alkol komasına nasıl girilir, alkol komasına girene ne yapılır, alkol komasına ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

alkol komasına nasıl girilir, alkol koması belirtileri, alkol komasından nasıl çıkılır, alkol koması nasıl anlaşılır, alkol koması tedavisi, alkol komasi, alkol komasına girene ne yapılır, içki komasına nasıl girilir, alkol komasina ne iyi gelir, alkol koması nedir