Malum havalar iyice soğudu. Bu soğukluğun etkisi ile sitede örgü kategorisi olmayışını farkettim ve hemen kolları hanımlar için sıvadım. Bu yazımızda anlatımlı örgü bayan hırkası yapılışını sizlerle paylaşacağım. Emin olun bu örgü modellerinin devamı gelecek.

ARKA: 3.5 numara şişlerle 90 ilmek başlayın. 2,5 cm. başlangıç örgüsü örün. 1 ilmeği yüz örün, 1 ilmeği örmeden alın. Sıra sonuna kadar bu şekilde gidin. Daha sonraki sıralarda örmeden aldığınız ilmeği yüz örün, yüz ördüğünüz ilmeği örmeden alın. Daha sonra 5 numara şişlere geçin ve eşit aralıklarla 3 ilmek artırın.

Lastik örgü İle devam edin. 1 kenar ilmeği bırakın, 7 ilmeği ingiliz lastiği ile örün, 3 ilmeği tersten düz örgü ile örün, 1 ilmeği ingiliz lastiği ile örün,3 ilmeği tersten düz örgü ile örün. Sıra sonuna kadar bu şekilde gidin. Tersten düz örgü, düz örgünün tersidir. İngiliz lastiğine gelince: 1. sıra: 1 çift ilmek yapacaksınız, yani şişi örmeniz gereken ilmeğe değil de, onun 1 sıra altındaki ilmeğe batıracaksınız, bu ilmeği normal öreceksiniz, örmeniz gereken ilmeği bırakacaksınız, sonraki İlmeği yüz örün. Sıra sonuna kadar bu şekilde gidin. 2. ve çift sıralar: Önceki sıranın çift ilmek yaptığınız ilmeğini yüz örün, yüz ördüğünüz İlmeği çift ilmek yapın. Bu şekilde örgüye devam edin. Toplam 55 cm’de omuz için yanlardaki 26′şar ilmeği kapatın. Ortadaki 41 İlmeği bekletin.

ÖN: Aynı arkası gibi örün. Yalnız 45 cm’de ön açığı için, sol taraftaki 42 ilmeği bekletin. Sağ taraftaki 51 ilmeği 10 cm. daha örün. Açığın başladığı yerden itibaren 5 cm’de bir, ilk 3 ilmeğin içinden 1 ilik açın. Toplam 55 cm’de omuz için 26 ilmeği kapayın. Yaka için ortadaki 25 ilmeği bekletin. Şimdi sol tarafı örmeye başlayın. Beklettiğiniz 42 ilmeği şişe alın, açık tarafına 9 ilmek daha ekleyin. Elde ettiğiniz 51 ilmeği ilik açmadan sağ taraf gibi ancak simetrik olarak örün.

KOL: 3,5 numara şişlerle 80 ilmek başlayın. 2,5 cm. başlangıç örgüsü örün. Daha sonra 5 numara şişlerle lastik örgü ile devam edin. Birinci sırada eşit aralıklarla 7 ilmek artırın. Yanlardan da 6 cm’de bir, 5 defa 1 ‘er ilmek artırın. Toplam 40 cm’de ilmekleri kapayın.

Omuzları dikin. 5 numara şişlerle yaka çevresinden bekletilen 91 ilmeği şişe alın, ilmekleri olduğu gibi aynı örgüyle örerek devam edin. 6 cm. sonra kapayın. Ön açık için sağ taraftan 3,5 numara şişlerle 32 ilmek alın, 2,5 cm. başlangıç örgüsü örüp, kapayın, 3,5 numara şişlerle yakadan da 100 İlmek alın ve 2,5 cm. başlangıç örgüsü örün. Yanları 32 cm. açık bırakarak dikin. Kolları kapatıp takın. Düğmeleri dikin.

BEDEN: 40

MALZEME: 850 gr. kırçıllı mavi yün. 3,5 ve 5 numara sis. 2 adet düğme.

KULLANILAN ÖRGÜLER: 1) Başlangıç örgüsü. 2) Tersten düz örgü. 3) Lastik örgü.

Bu yazı örgü bayan hırka modelleri, örgü bayan hırkaları, anlatımlı örgü bayan hırkası, örgü hırka nasıl örülür, yeni sezon son moda yazlık kışlık örgü hırka modelleri modası, örgü bayan hırkası modeli örneği anlatımlı yapılışı konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

portakal ağacı örgü modelleri, bayan örgü hırka modelleri anlatımlı, bayan hırka modelleri ve yapılışları, hırka nasıl örülür, örgü ceket modelleri, örgü hırka modelleri, anlatimli bayan hirka modelleri, anlatimli hirka modelleri, örgü bayan hırka modelleri anlatımlı, örgü hırka