Kış aylarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde hanımlar için çok özel bir selanik tarzı örgü kazak modelinin yapılışını anlatımlı olarak yazıyoruz. Şimdiden kolay gelsin diyelim.

Malzeme: Orta kalınlıkta el örgü yünü (51% Koyun yünü, 49% poliakril, yak. 90 m/50 gr): yak. 500 gr Turuncu/Kırmızı ebruli ve orta kalınlıkta moher örgü ipliği

Modelin Yapılışı
10 numara örgü şişleri. 60 cm uzunlukta 10 numara yuvarlak örgü şişi

Dikkat: Sürekli olarak bir kat yünle bir kat moheri birlikte alarak kullanın!

7,5 ilmek ve 16 sıra Selanik desen = 10 x 10 cm, iki kat iplik ve 10 numara örgü şişleriyle örülerek. Arka parça: Her iki kaliteden birer kat alarak iki kat iplikle 47 ilmekle başlayın. Sonra Selanik desende örün, ve buna 1 dönüş sırası ile başlayın. Başlangıçtan 40 cm = 65 sıra sonra her iki yanda kol evleri için 2 ilmek kapatın. Sonra reglan kesimi için her 6. sırada 6 kez her defasında 2 ilmek vurgulayarak kapatın. Reglan yüksekliği 24 cm = 38 sıra sonra kalan 1 9 ilmeği düz yaka açıklığı için bekletin. Ön parça: Arka parça gibi örün. Kollar: iki kat iplikle 33 ilmekle başlayın. Sonra düz sıralar halinde Selanik desen örün, 1. dönüş sırası ile başlayın. Eğimler için her iki yanda başlangıçtan sonra 28 ve 44. sıralarda her defasında 1 ilmek artırın = 37 ilmek Artırmalarda her iki yanda Selanik desene uyum sağlayın. Başlangıçtan 42 cm = 67 sıra sonra her iki yanda kol evleri için 2 ilmek kapatın. Sonra reglan kesimleri için her 6. sırada 6 kez daha her defasında 2 ilm. vurgulayarak kapatın. Reglan boyu 24 cm = 38 sıra olunca kalan 9 ilmeği düz yaka açıklığı için bekletin.

Tamamlanması: Parçalan gerin, nemlendirin ve kurumaya bırakın. Dikişleri kapatın. Kolları takın. Yuvarlak şişle ve iki kat iplikle yaka açıklığı kenarında bekletilen 56 ilm. ilmeği alın. Balıkçı yaka için yuvarlak sıralar halinde Selanik örün, bu arada ilmeklerin desene uygun şekilde üst üste gelmesine dikkat edin.

Bu yazı örgü bayan kazak modelleri, örgü bayan kazak örnekleri, anlatımlı resimli örgü bayan kazağı yapılışı, yeni sezon son moda örgü bayan kazağı örneği modeli yapılışı, resimli anlatımlı selanik örgü bayan kazakları konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

orgu kazak modelleri ve yapılışları, anlatımlı kazak modelleri, bayan örgü kazak modelleri anlatımlı, örgü kazak modelleri yapılışları, el örgüsü kazak modelleri yapılışı, örgü kazak modelleri anlatımlı, bayan kazak modelleri ve yapılışları, anlatımlı örgü kazak modelleri, örgü kazak modelleri yapılışı, anlatimli bayan kazak modelleri