Arpacık, göz kapaklarında bulunan salgı bezlerinin enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Arpacık durumunda enfeksiyon nedeniyle göz kapağında kırmızı şişlikler görülebilir ve bu şişlikler kaşıntıya, ağrıya yol açabilir. İşte bu tip bir sorunu yaşarsanız evinizde arpacık için bitkisel çözüm bulabilirsiniz.

Unutmamanız gereken en önemli nokta ise arpacık ileri seviyeye ulaştığında mutlaka doktora başvurun. Bu yazımızda arpacığa iyi gelen şeyleri ve şifalı bitkiler bulabilirsiniz.

Arpacığa Ne İyi Gelir?
– Arpacık üzerine 15 dakikalık sürelerle sıcak kompres yapabilirsiniz. Gün içinde bunu 5-6 kere tekrar edin. Sıcak kompresi uygularken gözünüz kapalı olsun. Bu yöntem iltihabın daha kısa sürede iyileşmesine ve şişliğin inmesine yardımcı olur.

– Elinizi kesinlikle arpacıktan uzak tutun ve arpacığı sıkmaya çalışmayan. Elinizi değdirmek sadece iltihabın artmasına ve yayılmasına yardımcı olur.

– Göz makyajı yapmayın ve arpacığa herhangi bir kozmetik ürün sürmeyin. Losyon ve kremler iltihabın yayılmasına neden olabilir.

– Lens kullanıyorsanız arpacık geçene kadar ara verin. Kontak lensler arpacığın yayılmasına yol açabilir.

– Bir miktar patatesi rendeleyerek ince ve temiz bir beze sarın ve arpacık üzerine koyun. Patates kabarıklığı alarak arpacığın iyileşme süresini hızlandırır. Bunun gün içinde (yeni ve temiz bir bezle) 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.

Kekik yağı arpacık için kullanılan diğer bir doğal üründür. Bir parça pamuğa 2-3 damla kekik yağı damlatarak arpacığa sürün. Antiseptik etkisi bulunan kekik yağı arpacığın iyileşme süresinin kısaltılmasına yardımcı olur.

– Arpacığın neden olduğu şişliği azaltmak için papatya çayı kullanabilirsiniz. Papatya çayını normal olarak demledikten sonra ılımasını bekleyip süzün. Daha sonra bir parça pamuk yardımıyla arpacığa sürün. Bunun her gün 3-4 kez tekrarlayın.

– Doğal bir antibiyotik olan sarımsak diğer enfeksiyonlar gibi arpacığın da iyileşme süresini kısaltır. Sarımsakla ilgili sorunsa günde 10-12 adet sarımsak yemenin ter ve ağız kokusunu arttırmasıdır.

– Anti bakteriyel bitkilerden biri olan ekinezya arpacığa iyi gelir. Ekinezya çayını papatya çayında olduğu gibi pamukla arpacık üzerine sürerek kullanabilirsiniz.

– Altınmühür bitkisiyle hazırlanan çayı içerek veya ılık çayla arpacığa kompres yaparak iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Altınmühür doğal bir antibiyotik ve anti septik olarak kabul edilmektedir.

– Arpacık geçene kadar beslenmenize dikkat edin. Enfeksiyonlara karşı vücudu güçlendirdiği bilinen A ve E vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeleri daha sık tüketmeye çalışın.

Arpacık İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?
Arpacığın büyüklüğü nedeniyle göz kapağı açılmıyorsa, Tüm göz çevresinde kırmızılık varsa, Arpacık görüşünüzü etkiliyorsa, Arpacık göz kapağının buruna yakın kısmındaysa, Göz akı kızardıysa, Ağrılar şiddetliyse, Aşırı göz akıntısı varsa, Çift görme varsa, Ateşiniz varsa, Lenf bezlerinde (boyun bölgesi) şişlik varsa mutlaka ama mutlaka doktora başvurmalısınız.

Arpacıktan Korunmanın Yolları
– Yüz ve el temizliğine dikkat etmek arpacığın oluşmasını ve tekrar etmesinin önlenmesine yardımcı olur.

– Yüzünüzde kullandığınız her kozmetik ürünün temiz olmasına dikkat edin. Özellikle gözlerinizde kullandığınız ürünleri başkalarıyla paylaşmayın. Son kullanma tarihi geçen ürünleri atın.

– Bazı kaynaklarda keten tohumu tüketmenin arpacık oluşumunu engellediği konusunda bilgiler yer alıyor. Sık sık arpacık sorunu yaşıyorsanız keten tohumu yemeyi deneyebilirsiniz.

ARPACIK HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı arpacığa iyi gelen dua krem şeyler antibiyotik besinler ilaç doğal yöntemler ot ne iyi gelir çay iyi gelir mi soğan ne okunur sarımsak sürülür mü doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi için damla ne yapmalı göz kremi pomadı hangi okunacak arpacık nasıl geçer alınır önlenir sıkılır arpacığı ne geçirir patlatmak hemen geçirmek geçirmenin yolları sıkmak önlemek geçiren ne iyileştirir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

arpacık nasıl geçer, gözdeki arpacık nasıl geçer, göz arpacık için ne iyi gelir, göz arpacığı nasıl geçer, arpaciga ne iyi gelir, gözdeki arpacığa ne iyi gelir, gözde çıkan arpacık için okunacak dua, göz içinde çıkan arpacık nasıl geçer, göz kapağında arpacık nasıl geçer, arpacık için okunacak dua