Toplum olarak ne yazık ki peynir ekmek gibi ilaç tüketen bir milletiz. Özellikle ağrı kesici ve antibiyotik denildiği zaman en ufak bir ağrı veya sızı durumunda bile kullanmaktan asla çekinmeyiz. Öyle ki yurt dışında eczanelerden zorla alabildiğiniz hatta doktora zorla yazdırdığınız ilaçları, bizim ülkemizde bakkallardan ve büfelerden kolayca temin edebiliriz.

Bu kapsama giren ilaçların başında şüphe yok ki aspirin gelir. Hani kafamız kaşındığında bile çerez niyetine aspirin yutan bir toplum olduk çıktık. Peki hiç sordunuz mu kendinize ”Bu aspirin nedir, faydaları, zararları, yan etkileri nelerdir?” İşte bu yazımızda elimden geldiğince sizlere aspirin hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tarihçesi: Aspirin ilk olarak kimyager Felix Hoffman tarafından 1897 yılında üretilmiştir. Ham maddesi ise dünyanın her tarafında kolayca bulabileceğiniz söğüt ağacıdır. Dünya genelinde oldukça yaygın olan aspirin kullanımı neticesinde günde yaklaşık olarak 100 ton aspirin üretilmeye başlanmıştır.

Faydaları: Kaşıntıyı keser, tansiyonu düşürür, güneş yanıklarını önler, kalp krizi riskini azaltır, nasıra iyi gelir, prostatı önler, alzheimer hastalığı ve kısırlığa karşı koruyucudur, siğilleri yok eder, felç riskini azaltır.

Zararları: Ülser, karaciğer yetmezliği ya da böbrek fonksiyonu yetmezliği sorununuz varsa, kan pıhtılaşması sorunu yaşıyorsanız mutlak suretle aspirin kullanımından kaçınmalısınız. Aksi halde fayda sağlamak bir kenara, daha vahim sonuçlara neden olabilirsiniz.

Yan Etkileri: Aspirinin en sık görülen yan etkisi sindirim sistemi üzerinedir. Doza bağımlı olarak gastrointestinal hemoraji, ülserasyon, tinnitus, vertigo, geçici işitme kaybı, kanama zamanının uzaması ve nadiren lökopeni görmek mümkündür.

Kullanımı: Günlük önerilen miktar yetişkinlerde 3 kez 1-2 (500-1000 mg) tablettir ve yemeklerden sonra çiğnenmeden bir miktar su ile yutulur. Su dışında başka bir sıvı ile aspirin kullanmamaya özen gösteriniz.

Romatizmal hastalığı olanlarda doz günde 4×2 tablete çıkarılabilir. 9-15 yaş grubuna günde 2 veya 3 kez 1 tablet, 7-9 yaş grubuna günde 3 kez ½ tablet kullanmak önerilir. 7 yaşından küçük çocuklara 100 mg’lık tablet formundan olmak üzere 1-2 yaş ½ tablet, 2-3 yaş 1 tablet, 4-6 yaş 2 tablet tavsiye edilen kullanım oranlarıdır.

Bu yazı aspirinin faydaları zararları yan etkileri tarihçesi ham maddesi nedir aspirin nerelerde kullanılır ne kadar sürede etki eder ne zaman içilmeli aspirin nasıl bulundu kim buldu nasıl içilir kullanılır kullanılmalıdır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

aspirinin yan etkileri, aspirin yan etkileri, abiye salık saç modelleri 2013, aspirinin yan etkileri nelerdir, abiye genç saç modelleri 2013, aspirinin zararları nelerdir, asprin yan etkileri, yetişkinlerde aspirin kullanımı, aspirin faydaları yan etkileri, Aspirin sağlıklı kişiler yuta bilir mi