Genel olarak, 38C üzerine çıkan vücut ısısı ateş olarak kabul edilir. Ancak bu eşik değer, ateş ölçümünde kullanılan yönteme göre de değişir. Doktorunuza ateşi nereden ölçtüğünüzü bildirin. (koltuk altı, kulak, ağız, rektum). Koltuk altı ölçümler için 37-37.3, rektal veya oral ölçümler için 38-38.3 derece eşik değer olarak alınabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda ateş çıkmasına neden olan belli başlı faktörler şunlardır.

– Kulak enfeksiyonu, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolları enfeksiyonu, zatürre, vd.
– Bazı durumlarda bir ilaç, yaralanma, zehirlenme.
– Çok sıcak ortam sıcak çarpmasına yolaçabilir ki bu potansiyel olarak tehlikeli bir vücut ısısıdır.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bazı durumlarda ateşlenmeler ve yüksek ateş gözlemlenebilir. Sizlere vereceğimiz bitkisel kür ve çözümler ile yüksek ateşi düşürebilirsiniz.

– İlk karışım ıhlamur ile nanedir. İlk önce ıhlamurun içerisine 1 çay kaşığı nane katıldıktan sonra 10 dakika kadar demlemesi için beklendikten sonra içilir. Eğer vücutta terleme olursa ateş düşecektir.

– Pelin yaprağı, maydanoz, okaliptüs yaprağı ve kantaron ile kuru erik hoşafı yapılır ve hasta kişi bu hoşafı tüketir.

– Bir başka kür ise ebegümeci ile yapılır. Öncelikle 1 bardak kaynar suyun içerisine 5 gram kadar ufalanmış ebegümeci atılır. Ardından 10 dakika kadar bir süre demlendikten sonra günde bu karışım 3 defa içilir.

– Ebegümeci için bahsettiğimiz yöntemin aynısını 10 gram civanperçemi için de yapabiliriz. Gene bu karışımı günde 3 defa içeriz.

– Kurutulmuş söğüt kabuğu ile de bir karışım hazırlayabiliriz. Yaklaşık olarak 1 ya da 2 çay kaşığı söğüt kabuğunu, 250 ml. kadar bir kaynar suya attıktan sonra 20 dakika kadar kaynatıp, demlenmesini bekleriz. Eğer tadında acılık hissederseniz içerisine papatya, zencefil vs. koyabilirsiniz.

Bu yazı yüksek ateş nelere sebep olur, yüksek ateş düşürme yöntemleri, yüksek ateşin tehlikeleri, yüksek ateşin belirtileri, yüksek ateşin sonuçları, bebeklerde ateş düşürme yöntemleri sınırı nedir, çoçukta ateş kaç olmalı, ateş nasıl düşer, ateş düşürmeye ne iyi gelir ne yapılır, yüksek ateş neyin belirtisidirkonusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür, yetişkinlerde 39 derece ateş nasıl düşürülür, çocuklarda ateş nasıl düşürülür bitkisel, 39 derece ateş tehlikelimi, yetişkinlerde 38 derece ateş nasıl düşürülür, yetişkinlerde ateş kaç olmalı, yetişkinlerde 39 derece ateş tehlikelimi, yetiskinlerde ates, yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür bitkisel, ateş ne kadar sürede düşer