Ayak Bileği Neden Şişer Şişlik Nasıl İner

Ayak bileklerinde oluşan şişlikler çoğu kişinin hareket olanağını ciddi anlamda azaltmaktadır. Ayak bileğin bölgesinde oluşan şişlikler için çözümler sunmadan evvel sizlere bu rahatsızlığa nelerin neden olabileceğini kısaca anlatmak faydalı olur diye düşündük. Çünkü her şişliğin değişik nedeni ve bu nedene özgü tedavi seçeneği vardır.

Ayak bileği şişmesinin değişik nedenleri vardır. Ayak bileği şişmesinin başlıca sebepleri şunlar olabilir:

Travma Sonucu Oluşan Yaralanmalar ve Ayak Bileği Burkulması
Ayak bileklerinin şişmesinin en önemli nedeni hiç şüphesiz ayak bileğindeki burkulmalar, kırıklar ve bir travma sonucu oluşan yaralanmalardır. Bu tür durumlarda ayak bileğinin şişmesine neden olan şey, kılcal damarların çatlaması neticesinde ayaktaki bağ dokuda kan veya hematom birikmesi olabilir. Ayrıca ayak bileğinde çatlamalara neden olan stres kırıkları adı verilen kırılma türünün de en önemli belirtisi sıcak ve ağrılı şişliklerdir.

Gut Hastalığı
Gut hastalığı da ayak bileklerinde şişmelere neden olmaktadır. Hastalık neticesinde ayak bileğinde ürik asit birikimi olmaktadır. Bu rahatsızlığın nedeni tamamen metabolizmanın düzgün çalışmamasından kaynaklanamktadır. Bu nedenle vücuttan atılamayan ürik asit kristalleri ayak bileğinde ve vücudun diğer kısımlarında birikerek ve şişme meydana getirir.

Artrit-Eklem Romatizması
Artrit hastalığı eklemlerde görülen romatizmal rahatsızlıklar olup ayak bileğinde enflamasyon ve yangı meydana getirir. Oldukça ağrılı seyreden artrit rahatsızlığı sadece ayak bileklerinde değil, el bileği, dirsek, diz kapağı, parmaklar gibi eklemlerde görülür. Daha önce eklemlerine travmalı bir darbe almış kişilerde de ikincil rahatsızlık olarak artrit ortaya çıkabilmektedir.

Enfeksiyon Hastalıkları
Şayet ayak bileğinizde anormal bir şişlik var ise bunun bir diğer nedeni de enfeksiyonlar olabilir. Enfeksiyon kapmış bir ayak bileğinde yumuşak dokularda ateşli şişlikler görülür. Enfeksiyon durumunda ilaç tedavisi ile ayak bileği şişliği indirilebileceği gibi cerrahi operasyonla da şişliğe neden olan septik sıvı drene edilebilir.

Damar Tıkanıklıkları 
Kan dolaşımını engelleyen damar tıkanıklıklarında özellikle de damarlarda pıhtı neticesinde oluşan tıkanmalarda ayaklarda ödemle karşılık mor bir şişlik oluşabilmektedir. Özellikle sigara içenlerde, şeker hastalarında ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürenlerde ayak bileğindeki kılal damarlar pıhtı ile tıkanabilmektedir.

Periferik Ödem 
Periferik ödem de ayak bileği çevresinde ciddi bir dolaşım sorunu olduğuna işarettir. Ancak periferik ödemler genellikle tek bir bacak bileğinde görülür. Kronik olarak ayak bileğinde görülen şişliklerin nedenleri yukarıda saydığımız pıhtı neticesinde fiziksel tıkanıklıklardan ziyade, varis, hamilelik veya şişmanlık gibi nedenlerdir.

2 litre kaynar suya iki avuç pelin atılır. 15 dakika sonra süzülür. Elde edilen su ile ayaklar banyo edilir. 15 dakika bir leğen içinde ayaklar bu suyun içinde bekletilir. Süzülen pelin otlan da ayrıca ayağa sarılabilir. 2 litre suya bir avuç dolusu ufalanmış mürver yaprağı ile bir şeker kaşığı tuz koyup kaynatılır. 10 dakika ağıra ateşte kaynatıldıktan sonra süzülür. Ayaklar bu su içine sokulup ılıyana kadar bekletilir.

Bu yazı ayak bileği şişmesine ne iyi gelir, ayak bileği şişlikleri, ayak bileği şişmesi nedenleri, ayak bileğinin şişmesi, ayak şişmesi neden olur, ayak şişmesi nasıl geçer, ayak bileği şişmesi  tedavisi, ayak bileklerinde şişlik  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

ayak bileği şişmesi, ayak bileğinde şişlik, ayak bileğinde ödem, ayak şişmesi nasıl geçer, ayak şişmesi neden olur, ayak bilegi neden siser, ayak şişmesi nasıl iner, ayak bileği şişmesi nasıl geçer, ayak şişmesi tedavisi, ayak şişi nasıl iner

5 Comments on Ayak Bileği Neden Şişer Şişlik Nasıl İner

 1. Ne yapalım? 1- Düşe kalka öğreneceksin
  2- Bu musibet başıma niye geldi diye muhasebe edeceksin
  3- Bir bilene soracaksın
  4- Elinden geleni yapıp gerisini Tevekkül edeceksin.
  5- Hayatta herşey istediğimiz gibi gitseydi imtihanin bir anlamı olmazdı be gülüm?

 2. Ben bir öğrenciyim.(11 yaşındayım) Okulun tuvaletinde ıslak zemindi ve duvara çarpıp düştüm.Çok canım yandı ve ağlamaya başladım.Bu sırada dans dersi vardı.Arkadaşlarım ve öğretmenim bana yardım ederek hemşireye götürdüler.Ayağımı yere basamıyordum.Annem geldi ve beni eve götürdü.Şu an hala ayağım şiş.Ayrıca bu olay bugün sabah saat 9:00 gibi oldu 🙁

 3. ayagımda odem oldugu ıcın buz koydum sargıyla sardım ve doktor aspirin verdi sag ayagımda odem
  var 3.5 senedir ayagım iyilesmedi

 4. ayak bileğimde şişlik olduğu zaman ben buz ile press uyguluyorum ve şişlik iniyor. ayak bileği şişliklerini indiren başka yöntemler bilenlar paylaşsın lütfen

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.