Ayak Mantarı Nedenleri ve Tedavisi

Nemli ve sıcak ortamlarda çabuk yayılan bu enfeksiyon, üreyerek daha vahim bir duruma

sebebiyet veriyor. Özellikle ayakkabı içinde daha hızlı üremektedir. Karanlık ve sıcak ortamı seven ayak mantarı enfeksiyonu ciddiye alınmayıp tedavi edilmezse, kasık bölgenizde de bir enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.

Bazen bir bazen de iki ayakta birden görülür. İki tipi vardır;

1. Kronik hiperkeratotik tip
2. İnterdigital tip

Kronik hiperkeratotik tip; kuru ve kalınlaşmış bir tiptir. Ayağın taban kısmında kurumuş ve pullanmış alanlar görülür. Üreyen ayak mantarı enfeksiyonu zamanla tüm tabanı kaplar. Kızarıklık ve kaşıntı görülmez.

İnterdigital tip; parmak aralarının soyulması, kabuklanması ve pullanmasıdır.

Ayak Mantarı Nedenleri Nelerdir?
Erkekler başta olmaz üzere çocuklarda da görülen bir enfeksiyondur. Kalabalık bir yaşam ortamında çıplak ayakla gezinmek, başkasının ayak havlusunu kullanmak, başkasına ait olan çorapları ve ayakkabıları giymek başlıca nedenlerdir. Bunların yanı sıra; yıkanmadan uzun süreli giyilen çoraplar, kapalı ve havasız ayakkabılar giymek, ayakta meydana gelen aşırı terlemeler, kortizon kullanımı, kemoterapi ilacı kullanımı, bağışıklık sistemi yetmezlikleri ve dolaşım bozuklukları diğer nedenle arasında sayılabilir.

Ayak Mantarı Tanı ve Tedavisi
Ayak bölgesinde meydana gelen her pullanma, döküntü veya kızarıklıklar mantar enfeksiyonu olmayabilir. Hastalığın tanısı için inceleme ve muayene gereklidir. Doktorunuzun isterse mantar kültürüde yapılabilir.

Doktorunuz, koymuş olduğu tanıya uygun bir tedavi yöntemi önerecektir. Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar zamanla su kabarcıklarına ve ayakta çatlamalara neden olması ile birlikte ikinci bir bakteri enfeksiyonununda gelişmesine sebep olur.

Bu yazı ayak mantarının tedavisi, ayak mantarının belirtileri, ayak mantarının zararları, ayak mantarı nedir, ayak mantarı nasıl geçer, ayak mantarı nasıl bulaşır, ayak mantarı tedavisi, ayak mantarına ne iyi gelir, ayak mantarı belirtileri, ayak mantarı ilaçları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

emziren annelerde ayak mantarı tedavisi, gebelikte ayak mantarı tedavisi, gebelikte ayak mantarı, ayak mantarına hangi bölüm bakar, emziren anneler için mantar ilacı, ayak mantarinin zararlari, gebelikte ayakta mantar tedavisi, gebelikteayaktaoluşanmantar, emzirirken ayak mantar tedavisi, gebelikte ayak mantar tedavisi

4 Comments on Ayak Mantarı Nedenleri ve Tedavisi

  1. ayrıca benim 7-8 yıl önce kasık aralarında da mantar olmuştu ama halen kaşıntı devam ediyo geçmek bilmedi bunun için bir öneriniz varmı

    Cevap: ayak mantarı için bitkisel çözüm şeklinde arama yapınız

  2. benim ayak altında mantar çıktı parmak aralarında deil bunun için hangi bölüme başvurmam gerekir

    Cevap: site içerisinde hangi hastalığa hangi bölüm bakar isimli yazımızı okumanızı öneririm

  3. ayak mantarı hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde ayak mantarı hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  4. ayaklarımda mantar çıkıyor bunun sebebi aslında çok saçma zaten ben çözüm falanda bulamadım ayaklarımda çıkan mantarlara bakalım allah kerim elbet geçer

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.