Birçok zaman önemsemediğimiz ayak şişmeleri aslında göründüğünden farklı hastalık ve rahatsızlıkların habercisi olabilir. Ayak şişmeleri olduğunda bu şişmelerin nelere sebep olduğunu tespit etmek büyük önem arz eder.

Ayaklarımız neden şişer?
Aslında ayakların şişmesinin birden fazla nedeni vardır. Hamilelik durumu, yoğun iş temposu, aşırı sıcaklar, hiper tansiyon, damar hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, sürekli ayakta durmak, sert sandalyelerde uzun süre hareketsiz oturmak, uzun süren seyahatler, ayak bileği iltihabı, ayak burkulmaları, böbrek rahatsızlıkları bunlardan bazılarıdır.

Ayak şişmeleri eğer hamilelik, yorgunluk, uzun seyahatler, burkulmalara bağlı gelişiyorsa normal kabul edilmektedir. Ancak bu durumların dışında periyodik olarak şişen ayaklar bir takım tehlikelerin habercisi olabilmektedir. Eğer kendinizde olağan dışı bir ayak şişmesi durumu algılıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Hiper tansiyon
Hiper tansiyon yüksek tansiyon demektir. Yüksek tansiyon aslında damar kılcalları üzerinde ve dolayısıyla böbreklerde soruna neden olur bu sorunlar vücuttan fazlalık sıvıların idrar yoluyla atılamamasına ve en sonunda da ayaklara vuran şişmelere neden olur. Son zamanlarda meydana gelen ayak şişmelerine kalp çarpıntıları da eklenmişse hastanelerin kardiyoloji bölümüne görünmenizde fayda vardır.

Ayak bileği iltihaplanması nedeniyle ayak şişmesi
Artrit eklem iltihaplanması demektir. Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla kendini gösterir. Hastanelerin ortopedi bölümleri bu türlü vakalara bakmaktadır.

Damar hastalıkları
Bacaklarda ki damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucun da ayak şişmesi durumuna neden olmaktadır. Bu duruma dikkat etmeniz çok önemlidir. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir. Hastanelerin kalp damar hastalıkları bölümü bu tür vakalara bakmaktadır.

Hamilelik nedeniyle ayak şişmesi
Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur.

Burkulma nedeniyle ayak şişmesi
Bu durumda eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar sonuç ta ayak şişmesi meydana gelir. Yapacağınız en iyi şey soğuk uygulamaktır. Soğuk bir miktar buzun bir beze sarılarak ayaklar ve ya bilekler üzerinde gezdirilmesiyle uygulanabilir. Soğuk ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıların azalmasına neden olur. Ayak bileği iltihaplanması nedeniyle ayak şişmesi.

Bu yazı ayak şişmesine hangi bölüm bakar, ayak şişmesine ne iyi gelir, ayak şişmesine ne yapılır, ayak şişmesinin nedenleri sebepleri, ayak şişmesi neyin belirtisidir, ayak şişmesi neden olur nasıl tedavi edilir, ayak şişmesi nasıl iner nasıl geçer giderilir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

ayak şişmesi neden olur, ayak şişmesi nasıl iner, ayak şişi nasıl iner, ayak şişmesi nedenleri, ayak şişmesinin nedenleri, ayak imesi, ayak şişmesine hangi doktor bakar, ayak şişmesine hangi bölüm bakar, ayak şişmesi hangi bölüm bakar, ayak şişmesi nasıl geçer