Bu yazı birçok kişinin başına gelebilecek bir sorun olan tırnak morarmasının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler içermektedir.

Travma, ayak parmaklarında oluşan kırıklar veya çatlaklar, parmağın veya ayağın burkulması, bazı ilaçlar ve enfeksiyonlu bazı hastalıkların sonucu olarak ayak tırnaklarında morarma görülebilir. Bazen sadece giyilen ayakkabının sıkması ya da futbol gibi ayakların kullanıldığı sporsal aktivitelerinden sonra geçici olarak oluşabilir. Ayak tırnaklarında morarma tedavisi nedenine bağlı olarak değişmektedir.

Ayak tırnaklarında morarma genel olarak ciddi bir sağlık sorununa yol açmaz ve gerekli bakımla kısa sürede geçebilir. Ancak morarma yaralanmalar nedeniyle oluştursa bu dönemde ağrıların yaşanması normaldir.

Ayak Tırnaklarında Morarma Nedenleri
Travma: En çok görülen morarma nedenlerindendir. Koşu gibi sporsal aktiviteleri sırasında tekrarlanan zorlanma neticesinde oluşabilir.

Yaralanma: Bir kaza nedeniyle, ayağınızı sert bir biçimde çarpanız sonucu tırnak altında bulunan damarlar çatlayabilir ve morluğa yol açabilir.

Yanlış Ayakkabı Seçimi: Ayakkabının tırnak üzerinde baskı yaratması sonucu morluklar meydana gelebilir.

Uzun Tırnaklar: Ayak tırnaklarının uzun olması ayakkabı giyildiğinde tırnağa baskı yaparak morarmasına neden olabilir.

Tedavisi
Yaralanmalar ya da travma sonucu oluşan morarmalar genellikle bandaj sarılarak tedavi edilebilmektedir. Bu süre zarfında ayağınızı yukarıda tutarak daha fazla morarmasını engelleyebilir ve şişliği hafifletebilirsiniz.

Tırnakların rengi siyaha dönüyorsa damarlarından sızan kanın tırnak altında biriktiği anlamına gelmektedir. Bu ağrıya neden olabilir ve bir uzman tarafından bu kanın alınması gerekebilir. Çok fazla kan birikmişse bu işlemi yapabilmek ve olası enfeksiyonları engellemek için tırnağın tamamı alınabilir. Yeni tırnağın çıkması 6 ay kadar sürecektir. Bu dönemde doktorunuz ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici verebilir.

Eğer tırnaklarda morarma ağrı ve şişlikle birlikte ortaya çıkmadıysa genellikle evde gerekli bakımın yapılması ile kendi kendine geçer. Bu zaman zarfında sıkı ve ayaklarınızı zorlayıcı ayakkabılar giymemeniz, ayakların yoğun olarak kullanıldığı spor aktivitelerine ara vermeniz tavsiye edilir. Moraran tırnakların üzerine baskı yapmamak daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

Ayak tırnaklarında morarma için evde uygulayacağınız tedavi yöntemleri 3-5 günü geçmemelidir. Bundan daha uzun süren ve iyileşme göstermeyen morluklar ayağınızda farkında olmadığınız bir kırığa, çatlağa veya bir enfeksiyona işaret ediyor olabilir. Eğer bu süre zarfında gözle görülür bir iyileşme olduysa yukarıdaki yöntemleri uygulamaya devam edebilirsiniz. Morluğun tam olarak geçmesi 3-4 haftayı bulabilir, bu yüzden sabırlı olun.

Bu yazı ayak tırnaklarında morarma, ayak tırnaklarında morluklar, ayak tırnağının morarmasının sebepleri, tırnak morarması için hangi doktora gidilir, tırnak morarması nasıl geçer ne iyi gelir tedavisi, tırnak neden morarır, tırnak morarması neden olur konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

tırnak morarması için hangi doktora gidilir, tırnak morarması nasıl geçer, tırnak morarmasına hangi doktor bakar, moraran tırnağa ne iyi gelir, tırnak morarmasına ne iyi gelir, gebelikte tırnak morarması, tırnak morarması nedenleri, el tırnak morarması için hangi doktora gidilir, tırnak morarması hangi doktor, tırnak morarması