AYVA: İri ve pembe renkte çiçekler açan ayvanın meyvesi sarı renkli, tüylü, ufak çekirdekli, iri ve serttir. Ayva, özellikle A ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir.

Ayvanın Faydaları: Mide ve bağırsakları güçlendirir. İshali kesmekte etkilidir, fakat kabızlığa neden olabilir. Karaciğer tembelliğini giderir. Kanı temizler. Çarpıntıya iyi gelir. Bronşit ve verem gibi akciğer hastalıklarına ve öksürüğe karşı yararlıdır. Gelişmekte olan çocuklar için, özelikle kemik gelişimi açısından faydalıdır.

Ayva Nasıl Kullanılmalı ve Tüketilmelidir: Ayvanın çiğ olarak yenmesi ve sindirilmesi güçtür. Bu nedenle, komposto gibi pişirilerek ya da reçeli yapılarak yenmesi tavsiye edilir.

Ayva çekirdekleri kaynatılıp elde edilen su, içilirse ses kısıklığı ve öksürüğe iyi gelir; saçlara sürülürse parlaklık verir; egzama ve basur memelerine sürülürse şikâyetleri azaltır. Yüz ve boyun kırışıklığını giderir. Ayva yapraklarından çay yapılıp içilirse gerginliğe iyi gelir.

Bu yazı ayvanın faydaları, ayvanın yararları, ayvanın kalorisi, ayva çekirdeği, ayva yaprağı, ne işe yarar, nasıl kullanılır, ayva bitkisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelikte ayvanın faydaları, ayva yaprağı ne işe yarar, ayvanin faydalari, ayva çekirdeği ne işe yarar, ayva yaprağı nasıl kaynatılır, ayvanin kalorisi, ayva yapragini nasil kullancaz, sarı ayva yaprağı, ayva suyunun saca faydaları, ayva çekirdeği ne işe yarıyor