Ülkemizde en yaygın şekilde kutlanan günlerin ilk sıralarında gelen babalar gününe çok az bir süre kaldı. Biz de bu yazımızda babalar günü hakkında tarihe not düşülecek ufak bir araştırma yapmak istedik.

Dilerseniz ilk önce babalar günü ne zaman kutlanmaya başladı bu konuda bir kaç satır karalayalım.

Babalar gününün geçmişi ve tarihi hakkında iki tez var. Bunlardan hangisi doğru bilinmez ama biz ikisinden de bahsedelim.

Bunlardan birinci tez tarih belirtmeden babalar gününün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Bu bölgede yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği araştırmacılar tarafından aktarılıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu tez pek savunulmuyor.

Gelelim ikinci teze; bazı araştırmacılara göre 1910 yılında Washington’da yaşayan John Bruce Dodd’un, 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan baba William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığı söyleniyor. Tabi ki bunlar araştırmacıların görüşleri ve kesin bir doğruluk payı yok.

Şimdi gelelim babalar günü hakkında kesin olarak bilinen gerçeklere.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak babalar günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Evet babalar günü hakkında tarihçe bu şekilde. Peki babalar gününde babanıza ne alabilirsiniz. Ülkemizde en çok tercih edilen hediyeler arasında; gömlek, saat, kravat, ayakkabı, parfüm, cüzdan ilk sıraları kapsıyor. 

Elbette ki her keseye ve cüzdana uygun hediye seçenekleri mevcut. Gerisi tamamen sizin hayal gücünüze ve maddi durumunuza kalmış bir durum.

Ha bu arada unutmadan bu sene yani 2014 yılında babalar günü 15 Haziran Pazar günü kutlanacak. Şimdiden tüm babaların ve gelecekteki baba adaylarının babalar gününü kutlarız.

babalar-gununun-tarihcesi

Bu yazı babalar gününün tarihi tarihçesi önemi hikayesi anlamı ne zaman başladı kim buldu çıkardı hediyesi şiirleri sözleri mesajları 2014 babalar günü ne zaman hangi gün neden kutlanır nasıl ortaya çıktı babaya mektup babalara ne alınır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

lüle saçı, babalar gününü kim çıkardı, 6 satır babalar günü şiiri, kapalı gelinlik modelleri 2014 kabarık, ms hastalari bitkısel, babalar gunu 2014 ha, babalar günü neden çıkmış, varikosel