Son dönemlerde giderek yaygınlaşan ve herkes tarafından oldukça sevilen bir yağ haline gelen badem yağı hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımızda.

Sizleri sıkmadan önce badem bitkisi ve meyvesi hakkında ufak tefek birkaç noktaya değindikten sonra, direkt olarak badem yağının faydalarını anlatmaya başlayacağım. Emin olun özellikle saç, sakal, bıyık ve cilt için badem yağının ortaya çıkardığı etkilere bayılacaksınız.

Badem: Pembe ve beyaz renklerde çiçekler açan Badem Ağacının meyvesi, olgunlaştıktan sonra sert bir kabukla kaplanır. Bu sertlik sizi yanıltmasın, onlarca faydayı bu sert kabukların arkasında saklıyor.

Acı badem ve Tatlı badem olmak üzere başlıca iki çeşidi vardır badem ağacının. Bu özel yemişin, diğer kabuklu yemişler gibi besin değerleri oldukça yüksektir. İçeriğinde; E Vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor bulunur. Bademin ezilerek yağının elde edilmesi ise tam bir mucizedir.

Badem Yağının Faydaları ve Kullanımı: Badem yağı içinde barınan vitamin ve yağ asitleri sayesinde cildin nemlenmesini sağlar. Özellikle kuru cilt tipine sahip olanlara ve soğuk havalarda cildi kuruyan kişilere mutlaka bu özel yağ tavsiye edilir.

Ciltte ortaya çıkan tahriş ve kızarıklıkların hızla geçmesini sağlar, ciltte oluşan döküntülere, çatlaklara ve sertliklere iyi gelir. Cildi yumuşatan badem yağını eğer dudaklarınıza sürerseniz, yumuşacık pamuk gibi dudaklara sahip olabilirsiniz.

Cildin elastik yapısını koruyarak yaşlanma karşıtı bir etki gösterir, gözaltı morlukları ve cilt kırışıklıklarına çare oluyor. Sürekli kullanımda; iltihaplanmalara, egzama ve sedef gibi deri ve cilt hastalıklarına da olumlu etkileri olduğu biliniyor. Bunlara ek olarak cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruma özelliğine sahip.

Badem yağı; saç, kaş, kirpik ve sakal sağlığında da önemli bir rol oynuyor. Kıl köklerinin güçlenmesini sağlayarak daha gür ve sağlıklı saçlara, kirpiklere, kaşlara ya da sakallara kavuşmamak elde değil. Sadece sürün yeter. Sakal, kaş ve bıyıklar kendini yenilesin.

Badem yağı, yemeklere, salatalara ya da doğrudan bir bardak suya birkaç damla olacak şekilde eklendiğinde, kısacası ağız yoluyla alındığında kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Bu özelliği sayesinde tansiyon ve kolesterole de iyi geldiği söyleniyor. Yine ağız yoluyla tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor.

Badem yağı ayrıca sindirim ve boşaltım sistemlerimizin de sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlara karşı olumlu etkileri var.

Hafızayı güçlendirmesinden tutun da kas ağrılarına kadar gündelik hayatımızda çok sık karşılaştığımız sorunların da çözümü oluyor. Özellikle çocuklarda kemik gelişimine katkıda bulunduğunu da belirtmeyi unutmayalım.

BADEM YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı badem yağının saça cilde sakala faydaları özellikleri kullanımı yapılışı faydası kullanım süresi neye iyi gelir ne işe yarar neye ne kadar fiyatı nedir saç sakal nerede satılır nelere faydalı nemlendirici ne zaman sürülür nasıl kullanılır çıkarılır yazılır sürülür temizlenir uygulanır saklanır kokar yenir bıyık kaş sarımsak maskesi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

badem yagı ne işe yarar, badem yağının zararları, tatlı badem yağı ne işe yarar, badem ya faydalar, badem yagi neye yarar, gebelikte badem yağı nasıl kullanılır, Badem yagi nasil kullanilir, badem yağının faydaları ve zararları, badem yağı zararları, gebelikte bademin faydaları