Bağırsak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

Bağırsak iltihabı ile kastedilen daha çok Kalın bağırsak iltihabı olmaktadır. Ama ince bağırsaklar da iltihaplanmaya elverişlidirler. İster kalın barsak isterse ince barsak olsun, hastalığın belirtileri genellikle benzerdir ve benzer şekilde bir beslenme rejimi ve perhiz gerektirmektedir. Barsak iltahapları ülser ile karıştırılmaktadır ancak ülser iltihabın sadece özel bir türüdür.

Bağırsak iltihaplanmaları daha ziyade bağırsakları zayıf olanlarda görülen bir hastalıktır. Bazen iltihapla birlikte ülser de görülür. Buna tıp dilinde ülserli kolit denir. Hastalık aniden başlayıp, hiç beklenmedik bir anda kaybolabilir. Hastada aniden veya yavaş yavaş gelen ishal görülür. Dışkısı kanlıdır. Hasta, karın ağrılarından şikayet eder, ateşi de yüksektir. Doktora başvurmak şarttır. Bu arada istirahat etmek ve bol vitaminli gıdalar almak gerekir. Alkol, fazla miktarda meşrubat ve süt içilmez. Çekirdek gibi kabuklu şeyler yenmez.

Bağırsak iltihabı olan kişiler neler yemeli ve yememeli
Beslenme bozuklukları, soğuk veya sıcak içecekler veya kullanılan bazı ilaçlar, hastalığın nedenleri arasındadır. Tıp dilinde kolit denir. Tedavide rejim ve istirahat esastır.

Bağırsak iltihabında beslenmeye dikkat
Beslenme bozuklukları, soğuk veya sıcak içecekler veya kullanılan bazı ilaçlar, bağırsak iltihapları nedenleri arasındadır. Tıp dilinde kolit olarak adlandırılır. Tedavide rejim ve istirahat esastır.

Bağırsak iltihabı olanların yememesi gereken besinler
Lahana, karnabahar, kabak, domates, yağlı et suları, yağlı et ve balıklar, konserveler, av etleri, pastırma, sucuk, salam, börek, taze ekmek, bütün baharatlar, alkol.

Bağırsak iltihabı olanların yemesinde sakınca olmayan besinler
Un veya sebze çorbaları, yağsız ızgara etler, yoğurt, patates püresi, pilav, beyaz peynir ve sebze yemekleri.

Bu yazı bağırsak iltihabının belirtileri, bağırsak iltihabının tedavisi, bağırsak iltihabının nedenleri, bağırsak iltihabına bitkisel çözüm, bağırsak iltihabına ne iyi gelir, bağırsak iltihabı nedir, bağırsak iltihabı nasıl geçer, bağırsak iltihabı neden olur, bağırsak iltihabı bitkisel tedavisi  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

bagirsak iltihabina ne iyi gelir, bağırsak iltihabı bitkisel tedavi, bagırsak iltihabına bitkisel çözüm, bağırsak iltihabı bitkisel tedavisi, kalın bağırsak iltihabı bitkisel tedavi, bagırsak iltihabı için bitkisel çözüm, bağırsak enfeksiyonu bitkisel tedavi, kalın bağırsak iltihabı bitkisel tedavisi, bağırsak iltihabının bitkisel tedavisi, bagirsak iltihabi bitkisel cözüm

4 Comments on Bağırsak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

  1. yazınız aydınlatıcı fakat bu hastalıkta örnek peynir her hastada farklı sonuçlar veriyor kimisinin karnını ağrıtıyor ,kimi hastaya iyi geliyor vb o sebepten yemekler konusunda kesin yenmeli yada yenmemeli diye birşey olduğunu düşünmüyorum hastaların kendilerini yemeklerle sınamalarını ve hangi gıdaların kendilerine iyi geldiğini yada rahatsız ettiğini bulmaları gerekir.eşim ve yiğeni aynı hastalıkla mücadele ediyor ikisindede gıdalar farklı sonuçlar veriyor.yorumumu yakınımdaki iki hastaya bakarak sizinle paylaşıyorum.yinede iyi bir doktor ve tavsiyeleri ,takibi çok önemli en iyi takipçiniz doktorunuz olsun.sağlıklı zamanlar dilerim.

  2. bağırsak iltihabı hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde bağırsak iltihabı hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  3. bağırsak iltihabına neden olan faktörleri ve etkenleri öğrenmek açısından çok faydalı bir yazı olmuş. bağırsak iltihabı sorunu yaşayanlara tavsiye ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.