Baklagiller  bitkilerinin olgunlaşmış tohumlarına kuru baklagiller denilmektedir. Bu bitki ailesinin kökleri havadaki azotu biriktirme özelliğine sahiptir. Bu nedenle ekilmiş oldukları toprakları zenginleştirirler.

İnsan yiyeceği olarak en sık kullanılan baklagiller şunlardır: Nohut, mercimek, fasulye, bakla, soya fasulyesi, bezelye ve börülce. Bu baklagiller içinde en verimli olanı soya fasulyesidir. Bu baklagiller olgunlaşmış tohumlardır, yapılarının iki önemli öğesi protein ve karbonhidratlardır.

Tanelerin kabuklarında selüloz, iç kısımlarında nişasta bulunur. Baklagiller protein yönünden çok zengin kaynaklardır. Özellikle hayvansal kaynaklı proteinlerin bulunmadığı dönemlerde, kuru baklagillerin beslenmedeki yeri arttırılarak insanların günlük protein gereksinimi karşılana-bilinir. Ancak baklagiller protein miktarı bakımından zengin olmalarına karşın, içerdikleri protein çeşitlerinin kalitesi bakımından fakirdirler.

Baklagillerin içerdikleri proteinlerin beslenmedeki biyolojik değerleri yumurtaya oranla % 40-60 kadardır. Baklagillerin belli oranda tahıllarla kanştırılmasıyla hazırlanan besin maddelerinde ise, bu oran % 70′e kadar yükselmektedir. Baklagiller kalsiyum, demir ve B vitaminleri yönünden zengindirler.

Bu yazı baklagiller nedir, baklagiller nelerdir, baklagillerin faydaları, baklagillerin isimleri, baklagillerin kalorileri, baklagiller nasıl saklanır  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

baklagiller nelerdir, ÇİN TAKVİMİmi̇mi̇, baklagiller isimleri, kuru baklagiller nelerdir, baklagiller nelerdir ve faydaları, baklagiller nedir, ÇİN TAKVİMİ, Kuru baklagiller isimleri, kurubaklagiller nelerdir, baklagil isimleri