Özellikle kış aylarında, kötü hava şartlarında ve bazı hastalıkların oluşması durumunda vücudumuz balgam oluşturur.

Balgam ; solunum yollarında iltihap ya da tahriş sebebiyle meydana gelen, öksürerek çıkarılan sümüksü salgıdır.

Solunum organları (akciğer, bronşlar) hastalıklarında balgam önemlidir. Muayenesi ile hastalığın tabiatı ve yeri hakkında kesin bilgiler elde edilebilir.

Balgamın renkleri, balgamı oluşturan nedenleri anlamak için bize ipuçları verebilir.

Siyah ve de gri renkli balgam sigara dumanının, kömür tozunun ve de hava kirliliğinin sebep olduğu balgamdır.

Balgam kırmızı, kanlı ise akciğer ile alakalı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

Balgamın rengi sarı ise kronik bronşit, zatürree, tüberküloz gibi solları iltihabının göstergesi olabilir.

Balgamın şeffaf olması astımın tipik özelliğindendir. Bu çok yapışkan olur ve rahatsız olan kişi balgamı çıkarmada zorluk çeker.

Kanlı Balgamın Nedenleri: Bazı durumlarda ise balgam kanlı şekilde gelebilir. Kanlı balgamın nedenleri daha karışık bir durum olmakla beraber, kanlı balgam çıkarmanın sebepleri şunlardır: Bronşektazi, Pulmoner hemosiderozis, Tüberküloz, Pnömoni, Yabancı cisim aspirasyonu, Pulmoner infarkt, A-V anevrizma, Paraziter hastalıklar (kist hidatik), Akciğer apsesi, Vaskülitler, Sol kalp yetmezliği, Mitral stenoz, Trombositopeniler, Akciğer kanseri, Pulmoner Hipertansiyon.

Balgamı Söktüren Şifalı Bitkiler: Sebebi her ne olursa olsun, balgamı azaltmak üzere balgam söktüren ilaç ile şifalı bitkiler kullanılmalıdır. Bitkisel tedavisin de; meyan kökü, zencefil, ıhlamur ile ısırgan otu balgam söktürücü etkisi fazla olan bitkilerdendir.

Isırgan otu tohumuyla, suyu sıkılmış olan üzüm ile beraber kaynatıp, hazırladığınız karışımdan her gün bir yemek kaşığı içerseniz boğazlar yumuşar ve de balgam söktürür.

Bu yazı balgamın rengi, balgamın yeşil koyu renk olması, balgam çeşitleri, balgam tipleri türleri nelerdir, balgam çıkarmanın nedenleri, balgam çıkarmanın faydaları kolay yolu, balgam nasıl giderilir sökülür, balgama ne iyi gelir bitkisel çözüm iyi gelen bitkiler konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

goguste hirilti iyi gelen bitkiler, öksürünce sümüksü, yogun balgan neden gelir