Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Başağrısı hayatımızın bir gerçeği olarak sık olmasa da bizleri rahatsız eden bir sağlık problemi olarak ortaya çıkıyor. Peki bu başağrısının nedenleri neler? Başağrısı için bitkisel ve doğal çözüm yolları var mı? Ağrı kesiciler başağrısı için iyi gelir mi? Bu soruları uzmanlarından yanıtlarla öğrenelim.

Başağrısını çekmeyen var mı? Ya da çekmemiş olan. Hepsinin ve herkesin başağrısı farklı. Uzmanlar başağrısının yüzlerce çeşidi olduğunu söylüyor ama iki gruba indirmek mümkün. Tabii he yapılması gerektiğini de!

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Babür Dora, yüzlerce çeşit baş ağrısı bulunduğunu bildirdi. www.saglikvegebelik.com

Doç. Dr. Babür Dora, yüzlerce çeşidi olan baş ağrılarını iki grupta değerlendirdiklerini belirtti.
Birinci grubun genetik geçişli migren ile gerilime bağlı baş ağrıları, ikinci grubun ise hastalık sonucu oluşan baş ağrıları olduğunu ifade eden Dora, çalışanlarda en sık görülen baş ağrısının, yoğun iş temposu, sıkıntı ve stres sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Dora, özellikle 20 ile 50 yaş arasındaki grupta gerilime bağlı bu çeşit ağrıların yüksek olduğunu kaydetti.
Eğitim koşullarının ağırlığı ve sınavlar nedeniyle ilkokul çağındaki çocuklarda da strese bağlı baş ağrılarının arttığına işaret eden Dora, “Çocuklara sınavlar nedeniyle büyük yük bindiriliyor. Stresten bunalan çocuklarda da baş ağrısı görülüyor. Erişkinler streslerini ifade edebiliyorlar ama çocuklar stresli olduklarını ifade edemedikleri için baş ağrısından şikayet ediyorlar” dedi.

Doç. Dr. Babür Dora, yüzlerce çeşit baş ağrısından en sık görülenin migren olduğunu söyledi. “Türkiye’de 5 kadından ve 15 erkekten birinde migren olduğunu” bildiren Dora, migreni olan kişilerin, normal insanların aksine ışık, ses ve kokudan rahatsız olduklarını anlattı.

Dora, migrenli kişilerin bazı ilaçlar sayesinde yaşam kalitesinde artış sağlanabildiğini vurguladı. Sürekli ağrı kesici ilaç kullanmanın bağımlılık yapabileceğini ifade eden Dora, baş ağrısında hemen ilaç kullanmak yerine ağrının nedeninin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

“Bir kişi 10 günden fazla ağrı kesici ilaç kullanıyorsa o kişi ilaç bağımlılığına gidiyor demektir” diyen Dora, başı üç günden fazla ağrıyanlar mutlaka nöroloğa muayene olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Baş ağrısına Bitkisel Çözümler Doğal Tedavi Kürleri
Baş ağrısına bitkisel çözüm olarak aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemlerinden herhangi birinin uygulanması tavsiye edilmektedir:

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?
1- Baş ağrısını önlemek için, az yemek, az içmek, az düşünmek, çok uyumamak ve alkol kullanmamak gerekir.
2- Gül suyu, taze kişniş ve badem yağı lapa yapılarak başa konulursa ağrıları alır.
3- Serkencebin (sirke ve bal karışımı bir tür şerbet) ve semiz otu suyunun karışımı içilmelidir.
4- Katran köpüğü 2 gram, 1 bardak bal şerbeti birlikte içilirse baş ağrısını ve balgamı sökütür.
5- 100’er gram miyen kökü, udihindi, mercan köşk birlikte dövülür ve elde edilen tozları 1000 gram susam yağına katılır dörtte biri kalana kadar kaynatılır ve başa sürülerek iyice ovulur.
6- Misk, safran maddeleri toz haline getirilerek enfiye gibi burna çekilir.
7- Bir bardak limon usaresi içilmelidir.
8- Menekşe çiçeği koklanabilir.
9- Ayva çiçeği bal ile macun yapılarak bir kaşık yenilir.
10- Helile ıslatılarak bir bardak suyu içilir.
11- Beş gram defne tohumu dövülerek bala karıştırılıp yutulur.
12- Karabaş otu bal ile reçel haline getirilerek bir kaşık yutulur.
13- Karabaş otu kaynatılarak bir bardak içilir.
14- Bir kaşık badem yağı içmek baş ağrısına iyi gelir.
15- Bir bardak kabak suyu içilir.
16- 10 gram helile tozu bir bardak sıcak su ile karıştırılıp içilmelidir.
17- Kulağa 2-3 damla soğan suyu damlatılabilir.
18- 200’er gram rezene ve kına su ile hamur yapılır ve ayaklara konulur.
19- Gelincik iç içeği sirke ile hamur yapılır başa konulur.
20- Hüdhüd kuşunun tacı başta taşınırsa baş ağrısı geçer.
21- Besbase, menekşe yağı ile burna çekilirse baş ağrısını keser.
22- Papatya kaynatılarak içilirse baş ağrısına iyi gelir.
23- Anason tütsüsü kuvvetlice burna çekilmelidir.
24- Mersin ağacının yaprakları kaynatılarak lapa yapılır ve başa bağlanır.
25- Nane arpa ile lapa yapılır ve başa bağlanır.

Bu yazı baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısına iyi gelen bitkiler, baş ağrısına bitkisel çözümler, baş ağrısına hangi bölüm bakıyor, baş ağrısına nasıl geçer iyi gelen bitkiler bitki çayları yiyecekler içecekler, baş ağrısı için çözümler, baş ağrısı için ne yapılmalı, baş ağrısının tedavisi, baş ağrısının çözümleri  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

baş ağrısı nasıl geçer bitkisel, bas agrisina bitkisel cozum, gebelikte baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısına 100 çözüm, cocuklarda bas agrısı nasıl gecer, baş ağrısı nasıl geçer bitkisel çözüm, gebelikte baş ağrısı nasıl geçer, strese bağlı baş ağrısı nasıl geçer

2 Comments on Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm

  1. baş ağrısı nasıl geçer konusu hakkında yazdığınız bu güzel yazıyı okudum. baş ağrısı için önerilen en güzel bitkisel çözüm ve bu rahatsızlığa iyi gelecek şifalı bitkileri sayenizde öğrendim. konunun nedenlerini sebeplerini bitkisel tedavisini konuya ne iyi gelir nasıl geçer gibi soruların cevaplarını öğrendiğim için teşekkür ederim.

  2. baş ağrısına ne iyi gelir baş ağrısı nasıl geçer diyenler mutlaka ama mutlaka şifalı bitkilerle ve bitkisel yollarla baş ağrısının nasıl geçirildiğine bu yöntemlerş uygulayarak şahitlik edebilir ve kesin çözüme ulaşabilir. baş ağrısına kesin çözüm emin olun şifalı bitkilerle olur

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.