Baş dönmesi hayatın her aşamasında her yaş ve cinsiyette insanın başına gelebilecek bir durumdur.

Bazen sadece açlıktan başımız dönerken, bazen ise baş dönmesi çok tehlikeli bir hastalığın habercisi olabilir.

Biz bu yazımızda baş dönmesine neden olan faktörleri incelemeye çalıştık. Sizlere bu konuda uyarım eğer ki kısa aralıklar veya belirli dönemlerde tekrarlayan baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Unutmayın ki küçük bir ihmal bile bazen ölüme neden olabilmektedir.

Baş Dönmesinin Nedenleri: İnanın o kadar geniş bir yelpazesi vardır ki baş dönmesinin nedenlerinin, bunları ancak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Elimden geldiğince kısaltmaya çalıştım umarım yardımcı olur.

1. Kulağa Bağlı Nedenler: Baş dönmelerinin büyük bir kısmından kulak sorumludur. İç kulakta bulunan sıvının dengesizliğinden, kulak akıntısı olan kronik hastalıklardan, işitme kaybı yaşatan kulak hastalıklarından, enfeksiyon sonrası denge sinirinin etkilenmesine bağlı kulak hastalıklarından, damar tıkanıklığı yaşayan insanlarda oluşabilen ve iç kulağa daha az kan gitmesi sebebiyle, bazı durumlarda ise hiç bir nedene bağlı olmaksızın iç kulakta bulunan zarların yırtılmasına bağlı olarak baş dönmesi sorunu ortaya çıkabilir.

2. Travmalar: Genelde başa gelen sert darbeler sonucunda kafa tasında meydana gelen ve iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında baş dönmesi sorunu oluşması olağandır. Bazen ise kafa tasında kırık veya zedelenme olmasa bile oluşan kafa travmaları bir ömür boyu kalıcı olabilen baş dönmelerine sebep olabilir.

3. Nörolojik Hastalıklar: Merkezi sinir sistemindeki kanama yada kan damarlarında oluşan tıkanıklıklara bağlı olarak ortaya çıkan beslenme bozuklukları, ms hastalığı, çeşitli beyin tümörleri, parkinson hastalığı, migren gibi hastalıklar vücut dengesinin bozulmasına ve doğal olarak baş dönmesine neden olabilirler.

4. Dahili hastalıklar: Dahiliye bölümünü ilgilendiren kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalıkları, kalp krizi, diyabet, tiroit bezi hastalıkları, kansızlık, aşırı derecede yüksek tansiyon, çok düşük tansiyon, ileri noktada kalp ritm bozuklukları ve ani şekilde oluşan su kaybı durumları baş dönmesine neden olur.

5. Psikolojik Bozukluklar: Panik atak, ileri derecede huzursuzluk, stres, depresyon gibi durumlarda belirli bir noktayı geçtikten sonra baş dönmesinin oluşmasına neden olur.

Baş Dönmesi Tedavisi
Yukarı kısımda gördüğünüz gibi nedenleri ve sebepleri çok geniş bir kapsama yayılmış baş dönmesi sorunu ile karşı karşıyayız. Bu sebeple baş dönmesinin tek bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat kesin olan tedavi yöntemi baş dönmesine neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle, rahatsızlığın sebebi her ne ise ona göre bir tedavi yöntemi uygulanır.

bas-donmesi-tedavisi

Bu yazı baş dönmesinin sebepleri nedenleri nelerdir baş neden döner neden olur nasıl geçer baş dönmesine ne iyi gelir nasıl tedavi edilir doğal kesin çözüm nedir baş dönmesi belirtileri nasıl kesilir durur önlenir giderilir çözümü yöntemi formülü baş dönünce ne yapılır ne yapılmalıdır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

bas dönmesine ne iyi gelir, baş dönmesi nasıl geçer, baş dönmesi ne iyi gelir, baş dönmesine ne iyi geliyor, başdönmesine ne iyi gelir, baş dönmesine neler iyi gelir, baş dönmesine ne iyigelir, baş dömesi nasil gecer, baş dönmesine iyi gelen, BAŞ DÖNMESİNE İYİ GELEN BİTKİLER