Bayılma Nedenleri ve Tedavisi

bayilma-yontemleri

Geçici olarak uyanıklık halinin kaybolmasına halk arasında bayılma tıp dilinde senkop denir. Bu durumda beyin hücrelerine giden oksijen azalmış ve bilinç kaybolmuştur.

Bayılmanın Nedenleri; yorgunluk, uzun süre ayakta kalmak, ani heyecanlar, tansiyon yüksekliği, ani tansiyon düşüklüğü, sara – epilepsi, gebelik, kansızlık, damar sertliği ve kalp hastalıkları gibi pek çok sebepten dolayı bayılma olabilir.

Bayılmadan önce baygınlık hissi gelir. Sonra yüz kül rengini alır. Arkasından da terleme, çarpıntı, göz kararması ve baş dönmesi görülür.

Bu gibi durumlarda yapılacak ilk iş hastayı hemen yatırmak, elbise ve çamaşırlarını gevşetmektir. Ayrıca, hastanın soluk alıp vermediği ve kalp atışları kontrol edilmelidir. Hasta vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Bu yazı bayılma neden olur, bayılma nedenleri, bayılma sebepleri, bayılma nedir, bayılmanın nedenleri, bayılmanın yolları, bayılmanın sebepleri, bayılmanın belirtileri, bayılmada ilk yardım, bayılmada yapılması gerekenler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

bayılma yolları, bayilmanin yollari, bayılmak istiyorum, bayılma yöntemleri, bayılmaya hangi bölüm bakar, bayılmanın yolları nedir, neden bayılıyorum, kolay bayılma yolları, bayilmayi saglayan seyler, sürekli bayılıyorum

3 Comments on Bayılma Nedenleri ve Tedavisi

  1. bayılma hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde bayılma hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. bayılmak için neler yapılabilir bayılmayı sağlayan şeyleri arıyorum siz tedavi diyosunuz 😀 ben bayılmak istiyorum ama beceremedim. nasıl bayılıcam

  3. bende sürekli bayılıyorum. tansiyonum düşüyo gözlerim kararıyo ve sonucta sürekli bayılıyorum. neden bayıldıgım konusunda sürekli doktora gidiyorum ama bayılmamın nedenini doktorlar bulamadı. ne yapacagımı bılmıyorum artık

Leave a Reply

Your email address will not be published.