Bayram namazları senede sadece iki kere kılındığı için genelde çok basit olmasına rağmen unutulmaya çok müsaittir. Özellikler Ramazan Bayramı namazları neredeyse 10 aydır bayram namazı kılmayanlar için hatırlanması güç bir hal alır. Kurban Bayramı namazlarında ise en azından birkaç ay önce kılınan Ramazan Bayramı namazı sayesinde biraz daha kolay hatırlanabilir.

Arefe akşamları birçok kişi bayram namazı nasıl kılınır şeklinde sorular sorabilir. Bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlamak isteyen arkadaşlarımız için kısa bir yazı hazırlamaya çalıştım elimden geldiğince.

”Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı Namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet edelir.

Bayram namazı dokuz tekbir ile kılınan bir namazdır. Namaz sırasında tam 9 kere “Allâhu Ekber” dendiği için 9 tekbir ile kılınan bayram namazını kılmaya şeklinde de niyet edilir. Toplamda 2 rekat sürer.

– İmam, “Allâhu Ekber” deyip tekbir alır ve cemaat da imamın peşinden “Allâhu Ekber” diyerek tekbir alarak ellerini bağlar.

– Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhâneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

– Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allâhu Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

– İkinci Tekbir: İkinci defa “Allâhu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağı salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.

– Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allâhu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

– Bundan sonra imam gizlice “Eûzü-Besmele”, açıktan fatiha ve sûre okur. (Cemaat birşey okumaz, imamı dinler.) Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

– İmam gizlice Besmele, açıktan fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da gizlice (birinci rek’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

– Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehiyyâtü, Allâhümme salli, Allâhümme barik ve Rabbenâ âtina… duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler.

Namazdan sonra imam minbere çıkarak oturmadan hutbe okur. Cuma hutbesindeki “Elhamdülillâh” yerine bayram hutbesine, Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlâhe İllallâhü ve’Ilâhü Ekber, Allâhu ekber ve lillâhil-hamd” diyerek başlar. Cemaat da imamla beraber tekbir getirir. Bayram hutbesini namazdan önce okumak mekruh olduğu gibi, hutbeyi terk etmek de mekruhtur.

Bu yazı bayram namazı nasıl kılınır, bayram namazı saatleri, bayram namazı kaçta, ramazan bayramı namazı nasıl kılınır, kurban bayramı namazı nasıl kılınır, bayram namazı kaç rekattır, bayram namazı saat kaçta nasıl kılınır resimli anlatımlı açıklamalı konusunda yazılmıştır.