Bel Egzersizleri ve Hareketleri

Bel egzersizleri düzenli olarak her gün yapılmalıdır. Bel egzersizlerinde devamlılık olmadıkça sonuç alınamaz. Başlangıç için sabah 15 dakika, akşam 15 dakika idealdir.

Süreler daha sonra uzatılabilir. En az iki ay devam ettikten sonra günde bir kez on dakika yeterlidir.

Bel hareketlerini sabah akşam 5 kez yaparak başlayın ve giderek arttırır. On gün sonunda sizin için ideal sayıya ulaşın. Bel egzersizlerinin sayısına değil, iyi yapılmasına önem verin. Egzersiz halsizlik, kas ağrısı ve sertlik yapabilir. Bu normaldir. Bu durum birkaç gün sonra devam ediyorsa, bel egzersizlerini çok ve hızlı yapıp yapmadığınıza dikkat edip, yavaşlayın.

Bu sertlik ve ağrılar üç hafta sonunda hala sürüyorsa doktorunuza müracaat edin. Yatarken ve yataktan kalkarken kurallara uygun davranın. Bel egzersizleri ve bel hareketleri esnasında en az 2 defa gevşeme pozisyonuna geçin.

Gevşeme pozisyonu
Düz bir zeminde sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, baldırlarınızın altına 2 yastık koyun (yaklaşık 30 cm.) ve gevşeyin. 15 dakikalık egzersiz programında 2 kez toplam 5 dakika gevşeyin.

Boyun- Sırt Gerdirme
Gevşeme egzersizinden sonra egzersizlere ayakta yapılan hareketlerle devam edilmelidir. Baş öne ve arkaya doğru yavaşça eğilir. Daha sonra baş sağa ve sola doğru eğilir. Bu süre içinde başın dönmemesine özen gösterilmelidir.

Yan Gerdirme Egzersizi 
Sol el havaya doğru kaldırılır . Sağ el uyluk bölgesine yakın tutulur ve sağ tarafa doğru yavaşça vücut eğilir. Hareketin devamında gerdirme yavaş yavaş arttırılır. Daha sonra sağ el kaldırılarak sola doğru gerdirme sağlanır.

Emekleme Pozisyonu
Emekleme pozisyonunu alın, belinizi aşağı yukarı hafifçe hareket ettirin. Aynı zamanda başınızı da aşağıya yukarıya hareket ettirerek bel kaslarınızı çalıştırın.

Yüz Üstü Destekli Gerdirme 
Bu kez ellerden destek alınarak vucut kaldırılır. Bu pozisyonda en az 5 saniye beklenir. daha sonra gevşenir.

Kısmi Doğrulma 
Düz zeminde yatarak dizleriniz kıvrık ve ayak tabanlarınız zemine dayalı olarak çenenizi göğsünüze değdirmeye çalışın ve ellerinizi mümkün oldukça dizlerinize uzatın 10 kez tekrarladıktan sonra gevşeme pozisyonunuzu alın.

Konuyu daha iyi anlamanız için bir video yükledik. Burcu ile Pilates TV programından karın ve sırt egzersizleri videosu. Bu videonun ilk bölümünde bel inceltici, karın düzleştirici hareketler yapılıyor. İkinci bölümde ise dik durmayı sağlayacak egzersizlere geçiliyor.

Bu yazı bel için egzersizler, bel egzersizleri, bel incelten egzersizler, beli incelten hareketler, beli inceltmek için ne yapmalı, beli inceltmek için hareketler, bel nasıl inceltilir, bel nasıl incelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

bel nasıl incelir, bel nasıl inceltilir, bel inceltici hareketler, bel kısmı nasıl incelir, belin incelmesi için egzersiz, bel incelmesi için hareketler, beli incelten hareketler, belin incelmesi

1 Yorum var Bel Egzersizleri ve Hareketleri

  1. bel egzersizleri sayesinde geçen sene giyemediğim kıyafetlerimi bu sene giyebiliyorum. videolu bel egzersizlerini uygulamak oldukça işime yaradı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*