Malumunuz mübarek üç ayların içerisindeyiz. Kısa bir süre önce miraç kandilini geride bıraktık. Önümüzde ise dinimiz açısından yine özel ve anlamlı bir gün olan berat kandili var.

Bu yazımızda berat kandilinin ne demek olduğunu, önemi ve anlamını sizleri sıkmadan kısa kısa ama doyurucu ve özet bilgilerle anlatmak istedim.

Berat Kelimesi Sözlük Anlamı: Berat kelimesi ”Berâettir” kelimesinden türemiştir. Beraat kelimesinin sözlük anlamı, ”bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak” demektir. Berat kelimesi ise; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi anlamlara gelir.

Berat Kandilinin Önemi: Berat kandili, Allah’ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat ve kat daha fazla ödüllendirdiği bir zaman dilimidir. Bu sebepten bu özel geceyi dua ederek, namaz kılarak ve Kuran-ı Kerim okuyarak geçirmeniz tavsiye edilir.

Berat Kandili Ne Zaman: İslam dininin mübarek gün ve gecelerden biri olarak kabul edilen Berat Kandili, hicri takvime göre her yıl Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gece olarak kutlanır.

2014 yılında Berat Kandili 12 Haziran 2014 perşembe akşamına denk geliyor. Rabbim şimdiden bu özel gecede yapacağınız duaları kabul etsin.

Berat Kandilinin Diğer Adı: Bu gecenin dört farklı adı vardır; berat gecesinin en meşhur adı ”leyle-i beraa” (Berat Gecesi) olmakla birlikte ”leyle-i mübareke””leyle-i rahmet” ve ”leyle-i sakk” isimleridir. Başka bir ifade ile mübarek gece ve rahmet gecesi anlamlarına da gelir. Onu en özel yapan ise bu gecede yapılan ibadetlerin fazlasıyla sevap kazandırmasıdır.

Hadislerde Berat Gecesi: Bu mübarek gece o kadar önemlidir ki Peygamber Efendimiz (SAV) bir hadisinde Berat Gecesi için şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah’u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim” diye buyurur.” 

berat-kandilinin

Bu yazı berat kandilinin önemi anlamı tarihi özelliği fazileti dinimizdeki yeri hikmeti nedir ne zaman hakkında bilgi neden niçin kutlanır önemlidir ne demektir nasıl namaz kılınır duası neler yapılır yapılacak ibadetler neler yapılmalı ne yapmalıyız konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

Berat Kandilin özellikleri, Berat Kandili Ne Demek, berat kandilinin önemi, berat kandilinin dinimizdeku yeri ve onemi, BERAT KANDİLİNİN DİNİMİZDE YERİ VE ÖNEMİ, beraat kandilinin önemi, berat kandili nedir kısaca özeti, berat kandili ne demek önemi kısaca, berat kandili dinimizdeki yer ve önemi kısaca, berat kandilinin önemi nedir