Böbrek Büyümesi Nedir Nedenleri Tedavisi

bobrek-buyumesi-nedir

Böbrek hastalıklarından birisi olan böbrek büyümesi nedir sorusu ile karşılaşan arkadaşlar için kısaca böbrek büyümesini araştırdık. Nedenleri, belirtileri ve tedavisi olmak üzere, böbrek büyümesi hakkında işinize yarayabilecek bilgileri toparladık.

Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir. Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya başlar. Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır. Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefrozlar bazen düzelir.

Böbrek Büyümesinin Nedenleri: Böbrek büyümesi, böbrekte idrarın birikmesine bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Peki, böbrekte idrar neden ve nasıl birikir? Normalde böbreklerin havuzcuk adı verilen bölgesinde toplanan idrar, ilk önce idrar kesesine oradan da idrar kanalına (üreter), oradan da dışarı atılma açıklığına(üretra) gelir.

İşte bu yolculuk esnasında meydana gelen herhangi bir tıkanıklık, idrarın böbreklerden çıkışını engelleyecektir. Tıkanıklık, idrarın böbrekten boşalamamasına ve sonuçta artan basınç ile böbreğin büyümesine sebep olmaktadır. Tıkanıklığa idrar yollarında bir tümör, üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi(büyümesi) veya bir taş neden olabilmektedir.

Böbrek Büyümesinin Belirtileri: Böbrek boşluğunda bel ağrıları, Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon, Ateş, İdrar yaparken acı, Karında şişlik, Bulantı ve kusma, İki taraflı hidronefrozda susama, Keyifsizlik, Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.

Böbrek Büyümesi Tedavisi: Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi çok mühimdir. Çünkü, hafif yollu böbrek büyümeleri kolay tedavi edilebilmektedir. Yukarıda sayılan belirtilere sahipseniz bir üroloji uzmanına görünmenizde yarar vardır. Böbrek büyümesinde kesinlikle geç kalınmamalıdır. Bu durumda böbrek büyümesine neden olan faktör ortadan kaldırılsa bile, verilen hasarın boyutlarına bağlı olarak hastanın normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir hatta hasta böbreğin alınması durumu söz konusu olabilir. Tedavide, böbrek büyümesine sebep olan etken ne ise, onun ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar yapılmaktadır.

Bu yazı böbrek büyümesi  nedir, böbrek büyümesi nasıl anlaşılır, böbrek büyümesinin tedavisi, böbrek büyümesinin belirtileri nedenleri, böbrek büyümesi nasıl geçer, böbrek büyümesine ne iyi gelir kesin çözüm konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

bobrek genislemesine ne iyi gelir, böbrek büyümesine ne iyi gelir, böbrek şişmesine ne iyi gelir, bobrek buyumesi nedir, böbrek büyümesi nasıl geçer, gebelikte böbrek büyümesi, böbrek büyümesinin zararları, böbrek büyümesine iyi gelen bitkiler, gebelikte böbrek şişmesi, böbrek büyümesi

7 Comments on Böbrek Büyümesi Nedir Nedenleri Tedavisi

  1. Bebeğim şu anda 3 aylık bir ay önce goturdugumizde böbreğini 4 mm genişleme görüldü şimdi ise 5mm özel hastanede yaptirdik hiç bişey cikmadi idrar tahlili idrar kültürü temiz çıktı fakat tekrar başka devlet hastanesinde aynı sorun devam ediyor dendi şaştık kaldık bunun ilaç tedavisi yokmu ne yapmalıyız henüz 3 aylık brbegimiz

  2. 36 haftalik gebeyim bobregimde genisleme var 41mm olmus 28 haftalikken fark edildi ve stent takıldı 34 haftamda stenti cektiler enfeksiyon ve batma oldu yürüyemedim acima oluyodu tekrar buyumez dendi ve buyudu 41mm oldu sancidan mahfoldum hicbirsey de yapilmiyo kontrole gidiyorum her hafta normal doğumu bekletiyorlar ama bu sanci beni mahfetti

  3. böbrek şişmesinde su yarım bardak şeklin de içilecek çişe gidilince hemen az miktarda su içilecek soğuktan kaçacak..tuz potasyum fosfor magnezyum içerikli gıda nın fazlası yasak az yeyip tez içecek

  4. Böbrek genişlemesi oğlum var üniversitesi ye gidiyoz doğuştan 5 ml şimdi 14 ml oldu ultrason cekiliyoz

  5. Mrh oglum 6 aylik sol kol sol bacak. Şişti ve doktora goturduk ultrason da sol böbrekte hafif şişlik var korku kaçak birşey yok dedi ileride buyumezde dedi ama kolunun bacağının şişi nasıl geçecek

  6. Merhaba.sağ ve sol bobreklerimde 12 mm genişleme ve 6 ,3 mm boyutunda taşlar var.bobrek genişlemesi için hiç bir tedavi vs yapilmadi.tedavi ve önlem için ne yapmaliyim?Kaç mm den sonra buyume tehlikeli hal alir?Cevaplarsaniz çok sevinirim.

  7. Merhaba ! Benim 9 yasinda bir kizim var, 7 ay once altini islatma problemi sebebi ile doktora gittik, yapilan tahliller ve ultrason sonucu bobrek buyumesi teshisi kondu, o donemde kiz kardesimi trafik kazasinda kaybettim ve cocugumla ilgilenemedim, 3 hafta once doktora gittik, tahlil vs istedi yaptirdik, bugun ise voiding, ultrason vs istedi, yarin da o islemlerimizi yaptiracagiz ! Ogrenmek istedigim bu durum ne tur bir risk icermektedir ve gelecekte cocugumun hayatini kotu etkiler mi, bobregini (bobreklerini) kaybetme riski var mi ? Benim tedavi icin gec kalmis olmamin cocuguma ne kadar zarari olur ? Tesekkur eder, saygilar sunarim ! Iyi Calismalar !

    Cevap: öncelikle şunu söyleyım tedavi için gec kalmıs sayılmazsınız. kendınızı bu konuda yıpratmayın. tam test ve tanılar gorulmeden net birsey soylenemez ama eger en kötusunden dusunmek gerekırse saydıgınız durumlar olabılır. AMA DEDIGIM GİBİ TEST GORUNMEDE SONUC SÖYLENMEZ. su an konustugumuz seyler sadece farazı. umarım çok önemlı ve kötu bır durum yoktur. tedavı ıcın ıse gec kalmıs sayılmazsınız. çok gecmıs olsun hem cocugunuz hem de kardesınız ıcın

Leave a Reply

Your email address will not be published.