Böbrek hastalıklarından birisi olan böbrek büyümesi nedir sorusu ile karşılaşan arkadaşlar için kısaca böbrek büyümesini araştırdık. Nedenleri, belirtileri ve tedavisi olmak üzere, böbrek büyümesi hakkında işinize yarayabilecek bilgileri toparladık.

Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir. Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya başlar. Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır. Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefrozlar bazen düzelir.

Böbrek Büyümesinin Nedenleri: Böbrek büyümesi, böbrekte idrarın birikmesine bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Peki, böbrekte idrar neden ve nasıl birikir? Normalde böbreklerin havuzcuk adı verilen bölgesinde toplanan idrar, ilk önce idrar kesesine oradan da idrar kanalına (üreter), oradan da dışarı atılma açıklığına(üretra) gelir.

İşte bu yolculuk esnasında meydana gelen herhangi bir tıkanıklık, idrarın böbreklerden çıkışını engelleyecektir. Tıkanıklık, idrarın böbrekten boşalamamasına ve sonuçta artan basınç ile böbreğin büyümesine sebep olmaktadır. Tıkanıklığa idrar yollarında bir tümör, üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi(büyümesi) veya bir taş neden olabilmektedir.

Böbrek Büyümesinin Belirtileri: Böbrek boşluğunda bel ağrıları, Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon, Ateş, İdrar yaparken acı, Karında şişlik, Bulantı ve kusma, İki taraflı hidronefrozda susama, Keyifsizlik, Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.

Böbrek Büyümesi Tedavisi: Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi çok mühimdir. Çünkü, hafif yollu böbrek büyümeleri kolay tedavi edilebilmektedir. Yukarıda sayılan belirtilere sahipseniz bir üroloji uzmanına görünmenizde yarar vardır. Böbrek büyümesinde kesinlikle geç kalınmamalıdır. Bu durumda böbrek büyümesine neden olan faktör ortadan kaldırılsa bile, verilen hasarın boyutlarına bağlı olarak hastanın normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir hatta hasta böbreğin alınması durumu söz konusu olabilir. Tedavide, böbrek büyümesine sebep olan etken ne ise, onun ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar yapılmaktadır.

Bu yazı böbrek büyümesi  nedir, böbrek büyümesi nasıl anlaşılır, böbrek büyümesinin tedavisi, böbrek büyümesinin belirtileri nedenleri, böbrek büyümesi nasıl geçer, böbrek büyümesine ne iyi gelir kesin çözüm konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

bobrek genislemesine ne iyi gelir, böbrek büyümesine ne iyi gelir, böbrek şişmesine ne iyi gelir, bobrek buyumesi nedir, böbrek büyümesi nasıl geçer, gebelikte böbrek büyümesi, böbrek büyümesinin zararları, böbrek büyümesine iyi gelen bitkiler, böbrek büyümesi, gebelikte böbrek şişmesi