Boğaz İltihabı ve Tedavisi

Boğaz İltihabı (Farenjit) Nedir: Tıp dilinde “Farenjit” olarak geçen Boğaz İltihabı boğazda şişlik ve kızarıklık ile yutma güçlüğü gibi belirtiler gösteren bir hastalıktır.

İltihap bademciklere de sıçramış olabilir. Sadece bademciklerde iltihap var ise “Tonsillit” yani Bademcik İltihabı söz konusudur.

Boğaz İltihabının Nedenleri: Genellikle nezle, grip, kızamık, sinüzit gibi hastalıklar,alkol ve sigara kullanımı ve kirli hava ya da virüsler olabilir. Çok tozlu ortamlar, kuru hava, duman gibi boğazı tahriş eden koşullar iltihap oluşumuna zemin hazırlar.

Boğaz İltihabı Belirtileri arasında ilk sırayı boğazda görülen cerahatlerdir. Ayrıca kulak ağrısı da yapar.

Boğaz İltihabı Tedavisi: Hastalığın nedenine göre yapılır. Bununla birlikte ilk yapılması gereken istirahat etmek,alkol ve sigaradan uzak durmak ve az konuşmaktır. Bol sıvı almak ve boğaz dinlendirmek faydalıdır. Virüslerden kaynaklanan iltihaplarda antibiyotik kullanmak gerekebilir. Ancak bilinçsiz antibiyotik uygulamak zararlı olabilir. Doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bu yazı saglikvegebelik.com tarafından boğaz iltihabı nedir, boğaz iltihabı neden olur, boğaz iltihabı nasıl geçer, boğaz iltihabına ne iyi gelir, boğaz iltihabına bitkisel çözüm, boğaz iltihabına iyi gelen bitkiler, faranjit tedavisi, faranjit nedir, faranjite ne iyi gelir, faranjitin belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelikte boğaz enfeksiyonu, gebelikte bogaz iltihabı, boğaz enfeksiyonu nasıl geçer, boğazdaki iltihap nasıl geçer, gebelikte boğaz enfeksiyonu tedavisi, bogazda iltihaplanma, boğaz iltihabı nasıl geçer, boaz iltihab, gebelikte boğazda iltihaplanma, buaz intabı tedavisi

4 Comments on Boğaz İltihabı ve Tedavisi

  1. boğaz iltihabı hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde boğaz iltihabı hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. burhan benimde boğazımda iltihaplanma var baharda geçiş mevsimlerdi azıcık üşütünce boğazım iltihaplanıyor bitkisel tedaviye yönelmek lazım

  3. boğaz iltihabı diğer adıyla faranjit kış aylarında artıyor bizde beslenme sorunları yaşadığımız için boğaz iltihabı sık oluyor

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.