Boyun kireçlenmesi boyun bölgesinde bulunan diskler ve kemikler üzerinde etkili kronik ve ağrılı bir rahatsızlıktır. Boyunda yaşanan kireçlenme ağır bir ilerleme süreci gösterse de zaman içinde kemik ve diskler üzerinde dejenerasyona tol açmaktadır. Bu yazımızda boyun kireçlenmesi ve boyun kireçlenme tedavisi ile ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Boyun bölgesinde meydana gelen kireçlenmeler romatizmayla ilgili, boyunda bulunan kemikler ve buna yakın eklemleri iltihabı ve travma sonrası olarak üç ana grupta toplanabilir. Romatizmaya bağlı boyun kireçlenmesi eklem bölgelerinde iltihaplanmaya ve bu eklemlerin zarar görüp aşınmasına neden olmaktadır. Osteoartrit ya da kemik ve buna yakın eklemin iltihabı da eklemin zayıflamasına, boyunun hareketi sırasında şiddetli ağrılara yol açmaktadır. Son olarak travma sonrası kireçlenme ya da eklem ağrıları bir kaza, ters bir hareket, şiddetli bir darbe sonucunda boyun disklerinde ve kemiklerde meydana gelen zararlar neticesinde görülmektedir.

Kireçlenme aynı zamanda kalıtımsal özelliklerin tetiklediği bir hastalık olarak bilinmektedir. Boyun kireçlenmesi genellikle vücudun kendi kendini iyileştirme özelliğinin hızını kaybetmeye başladığı 40 yaş sonrası görülmektedir. Kadınlarda menopoz dönemi sonrası boyun kireçlenmesi yaşama olasılığı artmaktadır.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri
Boyun kireçlenmesinin başlıca belirtileri boyunda sertlik, şiddetli ve sürekli ağrı ve hareketlerin kısıtlanmasıdır. Başın ağırlığıyla boyna binen yük arttığından bazen ayakta durmak bile boyun kireçlenmesi yaşayan hastalarda ağrılara sebep olmaktadır. Uygu sırasında kaslar gevşediğinden boyun kemikleri desteksiz kaldığı için uyurken ve sabah kalkar kalkmaz şiddetli boyun ağrıları görülebilir.

Hastalar hissizlik, uyuşma ve karıncalanma gibi sorunlar yaşayabilir. Boyun bölgesinde yaşanan ağrılar zaman zaman kollara ve ellere inebilmektedir. Bazı durumlarda hastaların baş dönmesi ve dengelerini kaybetmesi gibi sorunların yaşandığı görülmektedir. Baş ağrısı da boyun kireçlenmesinin yol açtığı şikayetler arasındadır.

Boyun kireçlenme tedavisi için kullanılan ana uygulamalardan biri olan fizik tedavisi sırasında doktor omurganın ve boyunda bulunan disklerin tam olarak durumunu belirlemek için bazı testler uygular. Bu testler sonucunda boyunda ağrılara neden olan sinir sıkışmalarının en aza indirilebilmesi için bazı hareketler ve kasları uyarıcı uygulamalar gerçekleştirilir.

Tanının net olarak konulması için bazı kemik hastalıklarından sonra kemiklerde yeniden meydana gelen çıkıntı şeklinde kabartıları belirlemek adına röntgen çekilebilir. Röntgen sonrasında omurlar arasında olan disklerin durumu da kesin olarak görülebilir.

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi
Boyun kireçlenme tedavisi sırasında izlenecek yol kireçlenmenin neden olduğu ağrıların şiddetine bağlıdır. Ağrıların nedeni tam olarak belirlendikten sonra fizik tedavi uzmanı tarafından belirlenecek hareketlerin uygulanması ile boyun kemiklerinin üzerinde bulunan ağırlığı hafifleten kasların geliştirilmesi sağlanır.

Ağrının yoğun olarak yaşandığı dönemlerde boyunluk takmak bir çözüm olabilir. Ancak boyunluk sürekli olarak kullanılırsa boyun kaslarını zayıflatabilir. Sıcak kompres, masaj, buzlu kompres ve günlük yapılan egzersizler boyun kireçlenme tedavisi için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerdir.

Boyun kireçlenmesi her zaman sadece boyun bölgesinde değil sırtınızın üst kısmında, göğsünüzde, kol ve başınızda ağrılara neden olabilir. Yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlık için bir doktora görünmeli ve gerekli tedaviye en kısa sürede başlamalısınız.

Bu yazı boyun kireçlenmesi nedir, boyun kireçlenmesi belirtileri, boyun kireçlenmesinin tedavisi, boyun kireçlenmesine bitkisel çözüm, boyun kireçlenmesine ilaç, boyun kireçlenmesine şifalı bitkiler, boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkiler, boyun kireçlenmesi nasıl anlaşılır, boyun kireçlenmesi nasıl geçer, boyun kireçlenmesinin etkileri, boyun kireçlenmesinin nedenleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

boyun kireçlenmesi nasıl anlaşılır, kireçlenme nasıl anlaşılır, boyun kireçlenmesine bitkisel çözüm, boyun kireçlenmesi belirtileri, boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkiler, boyun kireçlenmesine bitkisel tedavi, boyun kirelenmesi, boyun kireçlenmesi bitkisel çözüm, boyun kireçlenmesi bitkisel tedavi, boyun kıreçlenmesı nasıl geçer