Bazı kaynaklarda boza hakkında farklı kökenler belirtilsede bilinmesi gereken en önemli nokta bozanın Türkler tarafından keşfedilmiş bir içecek olduğudur. Yazımız bozanın tarihi ve nasıl yapıldığı konusuna ışık tutmaktadır.

Boza çok eski bir Türk içkisidir. Çok eski tarihlerden, Orta Asya’dan bu yana yapılmaktadır. Orada uygulanan tarif, bu gün bilinmemektedir. Eski İstanbul’da ağırlıklı olarak Ermenilerin yaptığı bir içecektir. Ermeniler, bu işi çok ilerletmişler ve İstanbul’un her noktasında Ermenilerin işlettiği boza salonları varmış.

1870’li yıllarda, Hacı Sadık denilen kişi, boza yapmış ve akşamları satmaya başlamıştır. Bu boza o kadar tutmuş ki, herkes gece yarıları boza almak için onu bekler olmuş. Daha sonraları Hacı Sadık bey, Vefa Bozacısını kurmuştur. Bu gün, her yerde içtiğimiz boza tamamen onun formülü ile üretilmektedir.

Boza, pek çok faydaları olan bir içecektir. Sanıldığının aksine kilo yapmamaktadır. Mayalanan bir içki olduğundan, laktik asit içinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu da hazmı kolaylaştırıcı ve bağırsak florasını rahatlatıcı etkiye sahiptir. Özellikle hamile bayanlara, hazımsızlık çekenlere önerilmektedir. İçinde vitamin oranı çok yüksektir. Yağ yoktur, şeker çok az miktarda bulunmaktadır. A,B,C vitamini açısından zengindir. Eski dönemlerde, öksürükte ve boğaz iltihaplarında kullanılan boza, aynı zamanda sinir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Evde boza hazırlamak isteyenler için tarifimizde hazır.

Malzemeler: 3 bardak bulgur, 2 kahve fincanı pirinç, 3 bardak toz şeker, 1 kibrit kutusu maya

Hazırlanışı: Bulguru akşamdan su ile ıslatılır. Bir sonraki gün bulgur ve pirinç iyice ezilinceye kadar pişirilir. Mikserle çırpılarak, ince süzgeçten geçirilir. Bu karışım hafif ateşe koyulur, içine şeker katılır ve şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Ateşten alınır, soğumaya bırakılır ama ara ara karıştırmak lazımdır. Biraz ılıyınca içine maya katılır. (ılık su ile eritilmiş) Ağzı kapatılarak 2-3 gün bekletilir. İçinde göz göz kabarcıklar olunca boza hazır demektir. İsteğe bağlı olarak toz tarçın ve leblebi ile soğuk servis yapılır. Yaptığınız boza yaklaşık bir hafta dayanmaktadır.1 hafta sonra kullanmayınız.

Bu yazı bozanın tadı nasıl olur, bozanın tarihi, boza nasıl yapılır, boza neyden yapılır, boza nasıl içilir, boza nedir, bozanın içindeki malzemeler neyden nasıl yapılır bozanın faydaları konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

boza neyden yapılır, boza neden yapılır, boza nasıl yapılır, boza nasl iilir, bozanın faydaları ve zararları, boza neyden yapılıyor, bozanın içindekiler, boza içindekiler, bozanın tadı nasıldır, boza nasl yaplr