Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerlere hava taşıyan kanalcıklar olan bronşların iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu oluşan bir alt solunum yolu iltihabıdır. Akut Bronşit ve Kronik Bronşit olarak iki gruba ayrılır.

Zayıf bünyeli oldukları için bebeklerde ve çocuklarda bronşit daha tehlikeli seyredebilmektedir. Bundan dolayı, bebekleri ve çocukları bronşite karşı korumaya özen göstermek gerekir. Genellikle 1 aydan büyük ve 2 yaştan küçük çocuklarda ve en sık olarak da 6 aylık Bebeklerde Bronşit görülebilmektedir ve ihmal edilmemelidir.

Akut Bronşit: Sık karşılaşılan bir hastalık olan Akut Bronşit, virüsler ya da hava yollarını tahriş edici maddeler nedeniyle oluşan, çoğunlukla hafif seyreden ve tamamen geçen bir iltihaplanmadır. Genellikle üst solunum yollarında oluşan hastalıklar sonrasında ve kızamık, boğmaca gibi hastalıklarla birlikte görülür.

Akut Bronşit Nedenleri: Başlıca nedeni virüsler ve bakterilerdir. Hava kirliliği, baca ve sigara dumanı gibi solunum yollarına zarar veren etkenlerde hastalığın oluşmasına zemin hazırlar. Soğuk havalarda daha sık görülür.

Akut Bronşit Belirtileri: Akut Bronşitin ilk belirtisi kuru ve ağrılı öksürüktür. Sonraları balgam çıkarma görülür. Burun akıntısı, titreme, hafif ateş ve halsizlik de hastalığın belirtileri arasındadır.

Akut Bronşit Tedavisi: Hastalığın bakteri ya da virüslerden kaynaklanmasına göre doktorun uygun göreceği ilaçların yanında, balgam atmayı kolaylaştırmak için balgam söktürücü ilaçlar ve ateş varsa ateş düşürücü verilebilir. Öksürük, solunum yollarını temizleyen bir savunma mekanizması olduğu için öksürük kesici ilaçlar, çok gerekmedikçe, tavsiye edilmez.

Kronik Bronşit: Bu Bronşit çok daha sessiz başlar ve yavaş yavaş ilerleyen hastalık zamanla hava yollarında tıkanmalara ve bunun sonucu olarak da ağır solunum yetmezliğine yol açar.

Kronik Bronşitin Belirtileri: Hastalığın en belirgin belirtisi art arda 2 yıl boyunca en az 3’er ay devam eden uzun süreli kuru öksürük ve aşırı balgamdır. Bronşların daralması nedeniyle solunum güçlüğü çekilir. Hasta çok kolay yorulur ve nefessiz kalır, ayrıca solunumu hırıltılıdır. Hafif kamburluk oluşabilir.

Kronik Bronşitin Nedenleri: Hastalığın en önemli nedeni sigaradır. Yaş ilerledikçe ve sigara dumanına maruz kalma oranı arttıkça hastalığın görülme sıklığı artar. Hava kirliliği,alkol kullanımı ve yetersiz beslenme de hastalığın gelişmesine katkıda bulunur.

Kronik Bronşit Tedavisi: Sigara hastalığın baş nedeni olduğu için yapılması gereken ilk iş sigarayı bırakmak ve sigara dumanına maruz kalmamaktır. Tozlu ve kirli havadan mümkün olduğunca uzak durulmalı, sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve soğuk algınlığına karşı dikkatli olunmalıdır. Doktorunuzun takip edeceği tedavide solunum yollarını genişletici ve balgam söktürücü ilaçların yanında, iltihap giderici ilaçlar ve antibiyotikler kullanılabilir. Ayrıca, doğru solunum ile ilgili egzersizler yapılabilir.

Bu yazı bronşit nedir, bronşit belirtileri, bronşit sebepleri, bronşit nedenleri, bronşit nasıl geçer, bronşite ne iyi gelir, bitkisel bronşit tedavisi, bronşit için şifalı bitkiler, bronşit ilaçları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

bronşite ne iyi gelir, cocuklarda bronsite ne iyi gelir, bebeklerde bronşite ne iyi gelir, bronşit hastalığı nedir, bronşit nasil gecer, bronşit hastalığına ne iyi gelir, bronsite karsi ne iyi gelir, bronsit ne iyi gelir, bronit belirtileri, çocuklarda bronşit hastalığı

6 Comments on Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

  1. Bronsit hastalari nasil ortamlarda rahat uyurlar ? Nemli yada kuru oda sicakligi veya durumu nasil olmali buda cok önemli bir sorun hastalar icin. Benim oglum 8 yasinda ve bronsit hastasi tedavisi icin ilaclar disinda ne yapmamiz gerekiyor rahat atlatabilmesi icin

  2. bronşitte en ii gelen zencefil ve bal karıştırarak yedirilmesi birde kekik suyu balla karışımı birde ayva yapragı benim oglum 1 yaşında bronşit olmuştu bunları içirdim bir kaç aay iyleşmişti 1 seneye kadar hiç birşeyimiz kalmamıştı sonra 1 sene sonra tekrar yeniledi bunlara ara vermiştim bundan sonra hiç eksik etmem.

  3. bronşit hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde bronşit hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  4. 2 yaşına oğlum var bronşit oldu ventolin ve koruyucu kullanıyoruz.bronşit astıma çevirebilirmi diye çok korkuyorum.cevaplarsanız sevinirim

    Cevap: elbette kı cevırme ıhtımalı var. hassas bır donem. tedavıye devam edılmelı

  5. menekşe yiğiter ekim 21th 2012 10..47 ben bu hastalıkla yeni tanıştım malesef çok hırıltım var ayrıca öksürüyorum balgam geliyo çok rahatsız oluyorum antibiyotik veşurup kullanırorum ve illet bir haastalıl çabuk yoruluyorum terliyorum gücüm yok

  6. bu hastalıkla malesef yeni tanıştık 4-5 günlük bir mesele ilaç kullanıyoruz lütfen başında geçenler ilaçlarımızı nasıl olduğu konusunda yorum yapsın bu arada kızım 4 yaşında ventolin,cempes,bricanyl,immuzinc mineral ve vitamin takviyesi allah herkeze acil şifa versin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.