Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Hani bazı rahatsızlıklar vardır. Her an her yaşta herkeste görülebilir. İşte burun kanaması bunlardan biridir.

Eminim ki bu yazıyı okuyan herkesin hayatı boyunca en az bir kere burun kanaması yaşaması ihtimali çok ama çok yüksek.

Peki burun neden kanar, burun kanamasının nedenleri ve sebepleri nelerdir daha detaylı öğrenmek ister misiniz?

Burun Kanamasının Nedenleri: En çok rastlanan durumundan en aza doğru sıralamak gerekirse; buruna dışarıdan gelen sert darbeler, tansiyonun yüksek olması, burun içerisinde bulunan iltihaplar, buruna sokulan yabancı cisimler, soğuk algınlığı, sinüzit ve havanın kuru yada nemsiz olması şeklinde sıralanabilir.

Burun Kanamasında İlk Yardım: Burun kanadığında yapmamız gereken ilk şey burnun ucunu tutarak başı öne eğmek ve bu şekilde 5 dakika süreyle beklemektir. Halk arasında sık uygulanan bir yöntem olan başın geriye itilmesi ise doğru bilinen bir yanlıştır. Eğer başı geriye doğru eğerseniz akan kan genizden boğaza gider.

Burun Kanaması Tedavisi: Burun kanadığında, kanamanın türü ve nedenine göre tedavi şekli belirlenir. Ön burun kanaması adıyla bilinen burnun ön kısmındaki damarlarda oluşan ve burundan dışarıya doğru akan kanama türünde burun kanamasını durdurmak için burnu sıkıp başı öne eğmek ve burna buz torbası yardımıyla soğuk kompres uygulamak yeterli olabilmektedir.

Burnun arka bölümünde oluşan ve genze doğru olan kanama tiplerinde ise bir uzmanın teşhis ve tedavisi kesinlikle şarttır.

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin yaşlarda genelde ön burun kanaması görülür. Yaşlılarda ise genellikle yüksek tansiyondan dolayı olan arka burun kanaması daha sık görülür.

burun-kanamasina-ilk-yardim

Bu yazı burun kanamasının tedavisi belirtileri başlıca nedenleri yol açtığı hastalıklar sebepleri nedeni nedir durdurulması nasıl durdurulur önlenir geçer olur tedavi edilir neden olur neyin belirtisi neye işaret neden durmaz ne anlama gelir burun kanamasına ilaç çözüm ne yapmalı ilk yardım tampon ne yapılır ne iyi gelir burun kanayınca yapılması gerekenler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

soğuktan burun kanar mı, sinirlenince neden burnumuz kanar, stresten burun kanarmı, sinir ve stresten burun kanar mi, sinirlenince burun kanar mı, sinüzitli birinin burnu kanar mı ?, sinirlenince burun kanarmı, burun kırdığında kanarmı

3 Comments on Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

  1. burun kanaması hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde burun kanaması hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. burun neden kanar burun kanamasının nedenleri ve sebepleri nedir yada burun kanadığında ne yapılır burun kanaması için ne iyi gelir tedavisi gibi sorularıma yanıt bulabildim

  3. burun kanaması benimde başıma gelmişti doktorlar o zaman sinir ve stresten dolayı burnumun kanadığını söylemişlerdi

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.