Burun özellikle solunum görevinden dolayı insan sağlığı açısından çok önemli bir konumda ve özellikte bulunur. Bu nedenle burunda oluşan herhangi bir sağlık rahatsızlığı bizleri çok etkiler.

Burunda görülen en önemli rahatsızlıklardan birisi de burun tıkanması ve rahat nefes alamamaktır. Biz bu yazımızda burun tıkanıklığı için uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz.

Özellikle grip olduğumuz zaman oluşan burun tıkanıklığı bütün bir gece boyunca uykuyu size haram edebilir. Şimdi sırasıyla burun tıkanmasına ne iyi gelir bunlardan bahsedelim.

Tuzlu Su: Burun tıkanmasına karşı en sık şekilde kullanılan yöntemlerden başında gelir. 1 bardak suya, 1 çay kaşığı tuz (ya da karbonat) karıştırılır ve tamamı eritildikten sonra bu karışım buruna çekilerek tedavi uygulanır.

Nemli Oda: Nemli bir oda ortamında burun tıkanıklığı yüksek oranda azalacaktır. Bu nedenden dolayı uyuduğunuz odayı nemli bir durumda tutmanız tavsiye edilir. Oda nasıl nemli hale getirilir derseniz; kış aylarında kalorifer peteğinin üstüne bir bardak su, yaz aylarında ise nemli bir elbisenin odada bulundurulması odanın nem ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır.

Kokulu ve Baharatlı Yiyecekler: Baharatlı yemekler ya da özellikle nane sakızı gibi keskin kokulu yiyecekler burun tıkanıklığını gidermek için kullanılır. Ayrıca hastalık dönemlerinde mentollü mendiller kullanmakta burun tıkanmasına çok iyi gelecektir.

Buhar: Kaynar suya bir miktar doğal mentol veya okaliptüs gibi nefes açan bitkiler karıştırarak buharı içinize çekin. Eğer böyle bir şansınız yok ise limonlu bir çay fincanını burnunuzu yaklaştırarak buharı içinize çekin. Emin olun tıkanmanın azaldığını daha ilk nefeste hissedebilirsiniz.

Yüze Havlu Koymak: Yüzünüze ısıtılmış hafif nemli bir havlu koyarak 3-5 dakika bekleyin. Aynı işlemi sıcak hava üfleyen saç kurutma makinesini burnunuza doğrultarak da uygulamanız mümkündür.

Tıkalı Olan Deliğin Tersine Yatma: Yatakta uyumaya çalışırken tıkalı olan burnu açmak isterseniz tıkalı burunun ters yönüne dönerek uyumaya çalışın. Sağ burun deliğiniz tıkalıysa sol tarafınıza, sol burun deliğiniz tıkalıysa sağ tarafa dönerek uyumaya çalışmak burun tıkanıklığı için faydalı olacaktır. 

Bu uygulamaların dışında sıcak bir duş, bol miktarda c vitamini, yeteri kadar su içmek ve burun deliğinin önüne vikis sürmek burun tıkanıklığına karşı oldukça faydalı olacak diğer yöntemlerdir.

BURUN TIKANMASI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı burun tıkanıklığına iyi gelen spreyler ilaç damla çaylar masaj antibiyotikler ilaçlar şeyler dua bitkisel yağlar ne iyi gelir ne yapılır doğal kesin bitkisel çözüm deniz suyu evde nasıl giderilir gider önlenir temizlenir geçiyor çözülür açılır için sprey dua serum ne yapmalıyım ne yapılabilir burun tıkanıklığını açma ne açar giderme gidermek açan kesmek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

burun tikanmasina ne iyi gelir, burun tıkanmasına çözüm, burnum tıkalı nasıl açabilirim, burnum tıkalı nasıl açılır, burnum tıkalı nasıl açarım, burnum tikali, burun tıkanmasını ne açar, burun tıkanıklığını açmak için bitkisel çözüm, burun tikanmasina bitkisel cözüm, burnum tıkandı nasıl açabilirim