Sizlere bu yazımızda sağlık açısından oldukça faydalı olan ceviz suyu ve ceviz yaprağı hakkında bilgi vermek istiyorum. Konuya girmeden önce en önemli püf noktasını vereyim. Seçeceğiniz cevizler mümkünse Kırşehir Kaman cevizi olsun. Zira emin olun diğer ceviz türlerine göre hem daha faydalı hem de daha kalitelidir.

Ceviz suyu damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, mantar hastalıklarında etkili, tümör engelleyici ve bağışıklık sistemini koruyucu özellikleri bulunmaktadır. Ceviz suyu kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler. Ayrıca ceviz suyu karaciğer için de çok faydalıdır.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır? Ceviz suyu hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1-2 ceviz ve 1 su bardağı su.

Ceviz suyu hazırlayarak kullanmak isteyenler; akşamdan cevizlerin kalın kabuğunu kırın, ortaya çıkan ceviz içlerini 1 bardak suyun içine atın ve sabaha kadar bu şekilde bekletin. Sabah uyanır uyanmaz, ağzınızı ve dişlerinizi temizledikten sonra ceviz suyunuzu için. İçtikten sonra bardakta kalan ceviz içini de afiyetle yemeyi ihmal etmeyin tabii.

Ceviz suyunu bir seferde değil de yudum yudum içerseniz, ardından kahvaltı yapmak için de şöyle bir 20-30 dakika beklerseniz çok daha hızlı sonuç almaya başlayabilirsiniz.

Ceviz Yaprağı Çayı: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir. Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir.

Ceviz Suyu Banyosu: Tam banyolar için, iki büyük avuç ince kıyılmış yaprak, akşamdan 2-3 litre suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde, bitki miktarı bir misli arttırılabilir.

Cevizin, Ceviz Yaprağının ve Suyunun Faydaları: Ceviz ile yapılacak doğal çözüm önerilerinin ardından bu kez sizlere kısa kısa cevizin, ceviz suyunun ve ceviz yaprağının faydaları ile yan etkileri hakkında bilgi vermek istiyorum.

– Ceviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı, kuvvetlendirici tonik ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü etkisi vardır.
– Yaprak çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlık probleminde ve kan temizliğinde etkilidir.
– İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır.
– Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır.

– Ceviz yaprağı kaynatılarak, tüm sıraca, frengi, egzama, uçuk ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir.
– Uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülecektir.
– Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzamaya, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir.
– Ağız boşluğu iltihabı, diş eti, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.

– Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde, donuk kabarcıkları iyileşir.
– Ceviz yaprağı kaynama suyu, hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine ovarak sürmede işe yarar.
– Bu sıvı ayrıca, kafa bitine karşı da çok etkilidir.
– Haziran ortasında toplanan cevizlerden, mide, karaciğer ve kanı temizleyen, mide yorgunluğunu ve bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz suyu hazırlanabilir.

UYARI: İçerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur.

Eğer ceviz yağı hakkında detaylı bilgi öğrenmek isterseniz; ceviz yağının faydaları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

CEVİZ YAPRAĞI VE SUYU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı ceviz suyunun ceviz suyunun faydaları yan etkileri tansiyona etkisi saça cilde dişlere zararları yararları etkisi nedir ne işe neye yarar nelere iyi gelir ne zaman kesilir ne kadar sürede zayıflatır ne kadar ne zaman içilmeli etki eder neye faydalı faydası var nasıl hazırlanır zayıflatır içilir geçer çıkar yapılır içenler kullananlar kullanıcı yorumları ceviz yaprağının kürü böceklere etkisi ceviz yaprağı neden kurur nerede satılır neye yarıyor nelere yarar kaynatılır içilir demlenir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

ceviz suyu ne işe yarar, ceviz suyu neye faydalı, ceviz yaprağı ne işe yarar, ceviz suyu neye yarar, ceviz suyu, ceviz yaprağı neye iyi gelir, ceviz neye yarar, ceviz yaprağı suyu ne işe yarar, ceviz tentürü nasıl yapılır, ceviz suyu faydaları kısaca