Ceviz Suyu ve Yaprağının Faydaları

Ceviz suyu damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, mantar hastalıklarında etkili, tümör engelleyici ve bağışıklık sistemini koruyucu özellikleri bulunmaktadır. Ceviz suyu kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler. Ayrıca ceviz suyu karaciğer için de çok faydalıdır.

Bazı arkadaşlar cevizin suyunu nasıl çıkaracağını düşünebilir. Ceviz suyu aslında cevizin suyunun çıkarılması ile değil, cevizin suyun içine atılarak suyun cevizin içindeki maddeleri emmesi ile ortaya çıkar. Kabuğu soyulmuş bir adet cevizi gece yatmadan bir bardak suyun içine atarsanız; sabah kalktığınızda ceviz suyunuz hazır olur. Bu bitkisel karışıma ceviz suyu kürü diyebilirsiniz ve oldukça faydalıdır.

Ceviz yaprağı ve faydaları hakkında 
* Ceviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı, kuvvetlendirici tonik ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü etkisi vardır.
* Yaprak çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde etkilidir.
* İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır.
* Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır.
* Ceviz yaprağı kaynatılarak, tüm sıraca, frengi , egzama, herpes (uçuk) ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir.
* Favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülecektir.
* Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzamalara, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir.
* Ağız boşluğu iltihabı, diş eti, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.
* Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde, donuk kabarcıkları iyileşir.
* Ceviz yaprağı kaynama suyu, hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine friksiyon (ovarak sürme) yapmakla kullanılır.
* Bu sıvı ayrıca, kafa bitine karşı da çok etkilidir.
* Haziran ortasında toplanan cevizlerden, mide, karaciğer ve kanı temizleyen, mide yorgunluğunu ve bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz tentürü elde edilir. Bu tentür, ayrıca kan koyuluğuna karşı da çok yararlıdır.

ÖNEMLİ UYARI: İçerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur.

CEVİZ YAPRAĞI ÇAYI
1- Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir. 2- Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir.

BANYO HAZIRLAMAK: Tam banyolar için, iki büyük avuç ince kıyılmış yaprak, akşamdan 2-3 lt suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde, bitki miktarı bir misli arttırılabilir.

Bu yazı ceviz suyunun faydaları yararları hazırlanışı, ceviz suyu neye iyi gelir ne işe yarar, ceviz suyu ne kadar içilmeli nasıl hazırlanır nasıl yapılır, ceviz yaprağının faydaları faydası yararları, ceviz yaprağı nasıl kullanılır ne işe yarar neye iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

ceviz suyu ne işe yarar, ceviz suyu neye faydalı, ceviz yaprağı ne işe yarar, ceviz suyu neye yarar, ceviz suyu, ceviz yaprağı neye iyi gelir, ceviz neye yarar, ceviz yaprağı suyu ne işe yarar

2 Comments on Ceviz Suyu ve Yaprağının Faydaları

  1. ceviz suyunun faydaları konusu hakkında yazdığınız bu güzel yazıyı okudum. ceviz suyu için önerilen en güzel bitkisel çözüm ve bu rahatsızlığa iyi gelecek şifalı bitkileri sayenizde öğrendim. konunun nedenlerini sebeplerini bitkisel tedavisini konuya ne iyi gelir nasıl geçer gibi soruların cevaplarını öğrendiğim için teşekkür ederim.

  2. ceviz suyu ve cevizin yaprağı sağlık açısından oldukça faydalı ayrıca cevizin yaprağı ilaç yapımında sürekli olarak kullanılır. en kaliteli ceviz yapraklarını ve cevizin suyunu kırşehir kamanda bulabilirsiniz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*