Çınar ağacı ülkemizin birçok bölgesinde yetişebilen bir ağaçtır. Geniş gövdeli, geniş yaprakları olan bu ağaç, yıllardır özellikle mobilya yapımında kullanılır. Mobilya yapımında kullanılan çınar ağacı yapraklarının son zamanlarda sağlık için oldukça faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Özellikle eklem kireçlenmesi ve romatizma hastalığının tedavisinde kullanılan çınar yaprağı hakkında kısa ama önemli bilgiler toparladık.

Çınar Yaprağının Faydaları: Çınar yaprağı birçok farklı hastalık ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. İşte çınar yaprağının faydaları ve kullanımı.

– Çınar yaprağı öncelikle romatizma, kemik ağrıları ile bel ve boyun fıtıklarına iyi gelir. Ciltte oluşan yanıklara fayda sağlar. Hücreleri yeniler.

– Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesi de çınar yaprağının faydaları arasındadır. Sara hastalığı yani diğer adı ile epilepsi rahatsızlığına yararlıdır.

– Dişleri ve diş etlerini korur. Midesi bulanan kişiler de çınar yaprağını kullanabilir. Çınar yaprağı mide bulantısına iyi gelir.

– Yaraların çabuk iyileşmesi için yararlı bir bitkidir. Kadınlarda görülen vajinal akıntıları da önler. Kurutulmuş çınar yaprağının suyu içilirse vajinal akıntıları önleyebilir.

– Eklemlerde kireçlenme olduğunda da yarar sağlayan bir bitkidir. Vücuttan ödem atılmasına yardım ettiği için, çınar yaprağı faydaları ile vücudunuzdaki şişlikten de kurtulabilirsiniz.

Çınar Yaprağı Kürü Tarifi: Çınar yaprağı kürü hazırlamak için 2 adet çınar ağacı yaprağı kullanılır. Çınar yaprakları öncelikle iyice kurutulur. Nemli yaprak olmamalıdır. Kurutulan yapraklar öncelikle güzelce yıkanır ve küçük parçalara ayrılır. 2 bardak içme suyu kaynatılır.

Ufalanmış, küçük parçalara ayrılmış çınar yaprakları kaynamış suya atılır ve 1 dakika daha kaynatılır. Çınar yaprakları atıldıktan sonra 1 dakikadan fazla kaynatılmamalıdır. Kaynadıktan sonra yapraklar süzülür ve kalan su ılık hale geldikten sonra kullanıma hazır hale gelir.

Kireçlenmelere karşı hazırlanan çınar yaprağı suyu akşam yemeklerinden önce aç karnına bir bardak ve gece yatmadan önce bir bardak içilir. 15 gün boyunca çınar yaprağı kürü uygulanmaya devam edilir. 15 günden sonra 3 gün ara verilir ve tekrar ikinci 15 gün daha kullanılır. Her gün yeniden çınar yaprağı kürü hazırlanarak taze olarak tüketilmelidir.

ÇINAR YAPRAĞI VE DİĞER ŞİFALI BİTKİLER HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı çınar yaprağının anlamı faydası faydaları zararları kullanımı nasıl kullanılır kaynatılır hazırlanır demlenir içilir nasıldır ne işe yarar yarıyor neye iyi gelir nedir ne kadar kullanılır etken maddesi etamin tedavisi yağı kremi otu suyu sipariş hapı fiyatı içimi masaj merhemi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

akdeniz ateşi tedavisi hangi bölüm bakar, çınar yaprağı bel fıtığına iyi gelirmi, emzirirken kilo almak istiyorum, fransız danteli seccade naıl yapılır, Kistlere hangi bitkiler iyi gelir, kurutulmuş çınar yaprağı nasıl kullanılır ne işe yarar, selenit taşı nedir