Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı tırnak etini ya da tırnağı dişiyle koparma ya da kemirme davranışıdır. Bu davranış çocuklarda genelde 3-4 yaşlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Genellikle ergenlik döneminin bitmesiyle sona eren tırnak yeme alışkanlığı çocukların % 35’inde, ergenlerin ise % 45’inde rastlanan psikolojik bir sorundur.

Tırnak yeme alışkanlığının altında yatan psikolojik nedenler şu şekilde sıralanabilir:
1-Ailede tırnak yiyen bir bireyin örnek alınması,
2-Aile içinde baskıcı ve otoriter bir eğitimin uygulanması,
3-Çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi,
4-Kıskançlık, yeterince ilgi ve sevgi görememe, korku ve endişe, öfke ve saldırganlık, üzüntü ve sıkıntı, gerilim ve kaygı, değersizlik ve güvensizlik gibi duygular,
5-Aile içi huzursuzluk ve iletişim problemleri, anne baba geçimsizlikleri, yakın kaybı ve deprem gibi travmatik yaşantılar
6-Anne-babanın çocuklar arasında ayrım yapması

Tırnak yeme alışkanlığı sağlık açısından zararlıdır. Çocuk tırnağını yemeyip sadece kopardığını iddia etse de arada yutulan tırnaklar başka bir hastalığın çıkmasına yol açabilmektedir.

ÖNERİLER
Özellikle küçük yaşlarda başlayan tırnak yeme davranışı ilk etapta anne-baba tarafından görmezlikten gelinmelidir. Çocuk bu alışkanlığını sürdürmekte ısrar ederse bu davranışın altında yatan sebeplerin neler olabileceği irdelenerek çözüm yoluna gidilmelidir.

Tırnak yeme davranışından dolayı çocuğu azarlamak, korkutmak, cezalandırmak gibi baskı yöntemlerinin uygulanması bu davranışın daha da artarak devam etmesine yol açabilmektedir.

Çocuğu korku ve kaygı yaratan ortam ve durumlardan uzak tutmaya çalışılmalıdır.

Küçük yaştaki çocuklar kaygı ve korku verici, şiddet içerikli filmler, televizyon programları, bilgisayar oyunları vb. gibi görüntülerden korunmalıdır.

Çocuk tırnağını yerken çocuğun ilgisi başka yöne çekilebilir. Örneğin: “Gel seninle oyun oynayalım” gibi.

Tırnak yemenin çok kötü bir davranış olmadığı, istenirse kolaylıkla vazgeçilebileceği çocuk ve gençlere anlatılmalıdır. Buna inanan çocuk, alışkanlığından vazgeçebilmek için çaba gösterecektir.

Çocuğun kil, kum, su, hamur, çamur gibi gerginliği ortadan kaldırıcı ve rahatlatıcı malzemelerle oynamasına ortam oluşturmalıdır.

Çocuğun tırnak yeme hareketini her tekrarlaması sırasında yapabileceği alternatif bir davranış bulunabilir. Örn: Tırnağını yediğini fark ettiği anda durup yumruğunu sıkabilir ya da bir eşyayı tutabilir.

Bu yazı tırnak yeme alışkanlığı, tırnak yeme alışkanlığının nedenleri, tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, tırnak yeme alışkanlığı tedavisi, tırnak yeme alışkanlığını bırakma, tırnak yemenin zararları, tırnak yeme tedavisi, tırnak yeme nasıl bırakılır, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, tırnak yeme nedenleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

tırnak yemenin zararları, tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, tırnak yeme nasıl bırakılır, tırnak yemek nasıl bırakılır, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, tırnak yeme alışkanlığını bırakma, tırnak yemeyi nasıl bırakabilirim, çoçuklarda tırnak yeme sebebi, tırnak yemenin zararları nelerdir, ÇOCUKLARDA tırnak yeme nasıl bırakılır

6 Comments on Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

  1. bazıları tırnağımı çok yiyodum yediğim yerler acıyodu demiş ama ben öyle bi alışmıştım ki artık acımasını bile hissetmiyodum. iki yıl önce bıraktım ve halen tırnaklarım düzelmedi, parmaklarım kısa kaldı. şuanda 16 yaşındayım bence bir an önce bırakın. bırakmak için tavsiye istiyosanız ailenizden size iyi davranmalarını isteyin çünkü söylendiği gibi %100 psikolojik. ben aslında aşık olduğum için bıraktım yani sevdiğim kızın benden tiksineceğini düşünerek bıraktım ve şimdi gitar calmak istiyorum ama tırnaklarım düzelmediği için sadece bekliyorum. bence geç kalmadan bırakın. sonuçta elinizdeki birşey kesinlikle irade ile alakalı. bırakım derseniz bırakırsınız emin olun.

  2. artık kendimden bıktım tırnak kalmadı yiye yiye lütfen yardım edin bu tırnak yemekten nasıl kurtulabilirim yardım edebilirmisiniz cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  3. ben arkadaşlarım için baktım iğreniyodum gerçek20ten tavsiyeniz işe yaradı çok 0teşekkür ederim

  4. BENİM KIZIM 4 YAŞINDA ODA EL VE AYAK TIRNAKLARINI YİYOR ÇOK ÜZÜLÜYORUM SÜREKLİ YAPMA ELİNİ AĞZINDAN ÇEK DİYORUM YANLIŞ YAPIYOMUŞUM MEĞER DOKTORUN YAZILARINA ŞU SAATTEN SONRA UYUCAM İLGİLENMİYCEM VE ONA ANLATACAĞIMM

  5. ben bu alışkanlığıma küçük yaşlarda başladım.bu alışkanlığımdan oldukça rahatsızım istem dıı oluyor bırakamıyorum.geçmişin bunda etkisi büyük.ne yapacağımı bilemiyorum.kendi irademden yenmek istiyorum fakat başaramıyorum.allah düşmanımın başına vermesin.çaresizim yardımlarınızı bekliyorum.

  6. tırnaklarımı yemeyi bırakmak istiyorum çünkü dediğiniz gibi yediğim yerler acıyor , sızlıyor.Arkadaşlarımda güzel ve uzun tırnaklar görünce kendimi çok kötü hissediyorum ve bazen birlikte oje sürüyoruz kendi tırnaklarımda oje hiç güzel durmuyor.Çok küçük gözüküyor.Bende oje sürmeyi seven biriyim.Hatta bir ara tırnak yeme alışkanlığımdan vazgeçmiştim sonra neden olduğunu bilmeden yeniden başladım.Lütfen bana yardım edin kurtulayım şu alışkanlığımdan.Şimdiden size teşekkür ederim.Biraz uzun yazdığımdan dolayı özür dilerim ama bu alışkanlıktan kurtulmak istiyorum.Cevaplarınızı bekliyorum görüşmek üzere hoşçakalın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.