Dalak Büyümesi Nedenleri ve Tedavisi

Dalağın çok çeşitli fonksiyonları olduğu için, kan veya lenf sistemini içeren birçok hastalıkta, enfeksiyon, tümör, karaciğer hastalığı ve parazitlerle ilgili durumlarda etkin rol oynayabilmektedir.

Dalak, lenf sistemi ve immün sistemin bir üyesi olup beyaz kan hücrelerinin dolaşımı, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve korunmasında görevlidir.

Kapı toplardamarında yüksek tansiyon genellikle dalağın büyümesine yol açar. Büyüyen dalak kemik iliğinin etkinliğini kısıtlar; alyuvar, akyuvar ve trombositlerin üretimini engeller. Kemik iliğinde alyuvar yapımının azalması alyuvar üretimini uyaran folik asit yetersizliği ve aşırı alyuvar yıkımıyla da birleşince hastada kansızlık ve vücut direncinde genel bir zayıflama ortaya çıkar. Bu durumda hastanın olası bir kanamaya dayanabilmesi zordur.

Sık rastlanan nedenleri: Enfeksiyöz mononükleoz (EBV ye bağlı) ,hemolitik anemiler, talasemiler ,hemoglobinopatiler glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliğine bağlı hemolitik anemi, idyopatik otoimmün, hemolitik anemi ,immün hemolitik anemi, sarkoidoz ,sklerozan kolanjit bakteryel enfeksiyonlar ,viral enfeksiyonlar, parazitik enfeksiyonlar, siroz (portal ven obstrüksiyonu, portal hipertansiyon) ,lösemi ,Hodgkin hastalığı ,lenfoma ,Wilson hastalığı, kistik fibroz ,bilyer atrezi ,enfeksiyöz mononükleoz (CMV ye bağlı), kedi tırmığı hastalığı ,orak hücreli splenik kriz.

Dalak büyümesinin başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı, cinsiyeti hem de belirtinin özelliği, zamanı, kötüleştiren faktörler, iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım
Büyümüş dalağın rüptürü (yırtılması) özellikle enfeksiyöz mononükleozda olmak üzere diğer birkaç splenomegali sebebi olan durumda da meydana gelebilir. Aktif sporları içeren aktivitelerin sınırlandırılması, dalak rüptürüne neden olabilecek travmalardan korumada yardımcı olabilir.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular
– Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.
– Dalak büyümesi ne zaman başladı ?
– Probleminizin farkında mıydınız yoksa fizik muayene sırasında doktorunuz tarafından mı tespit edildi ?

Tanısal testler şunları içerebilir: Karın filmi, tam kan tahlili, sebeplere yönelik testler.

Bu yazı dalak büyümesi nedir, dalak büyümesi neden olur, dalak büyümesinin belirtileri, dalak büyümesinin nedenleri, dalak büyümesine ne iyi gelir, dalak büyümesine bitkisel çözüm, dalak büyümesinin zararları, dalak büyümesinin tedavisi  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

dalak büyümesi tehlikeli midir, dalak büyümesi belirtileri nelerdir, dalak büyümesi neden olur, dalak büyümesi nedir, dalak büyümesi zararlımıdır, dalak büyümesinin zararları, dalak büyümesi belirtileri, dalak büyümesinin tehlikeleri

3 Comments on Dalak Büyümesi Nedenleri ve Tedavisi

  1. dalak büyümesi sorunu nedenleri ve belirtileri ile tam olarak anlatılmış keşke birde bitkisek çözüm veya tdevai hakkında bişeyler yazılsaydı o zaman dalak büyümesi ile alakalı süper bir yazı olurmuş

  2. dalak büyümesine ne iyi gelir dalak büyümesi için neler yapılabilir sebepleri nedenleri nelerdir pek anlamadım sanırım uykusuzluktan dalaklarım şişti 🙂

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.