Dengeli Beslenme ve Önemi

Beslenmek, sadece yemekten ibaret değildir. Bilinçli beslenmek, sağlıklı olmanın ilk koşuludur. Biz bu yazımızda sizlere dengeli beslenmenin önemini anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak tanımlarla yola çıkacak, daha sonra ise dengeli ve yeterli beslenen biri ile dengeli beslenmeyen biri arasındaki farkları anlatacağız. Umarım yazımızı beğenir ve daha çok kişiye ulaşması için paylaşırsınız.

Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemi: Vücudun büyümesi, dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda ve dengeli alınması vücutta uygun şekilde kullanılması “yeterli ve dengeli beslenme” dir. Besin öğeleri vücudun gereksinmeleri düzeyinde alınamazsa, yeterli enerji oluşmadığı ve vücut dokuları yapılamadığından “yetersiz beslenme” durumu oluşur.

Düzenli beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar: İnsanlar yeterince yemesine karşın, uygun seçim yapamadığı ya da yanlış pişirme yöntemi uyguladığı zaman bu besin ögelerinin bazılarını alamayabilir. Bu durumda, o besin ögesinin vücut çalışmasındaki işlevi yerine getirilemediğinden yine sağlık bozukluğu oluşur. Bu durum da “dengesiz beslenmedir”.

Besin Ögeleri ve Vücut Çalışmasındaki Önemi Ve Etkileri: İnsanın gereksinmesi olan ve besinlerin bileşiminde yer alan 40’ı aşkın besin öğesi kimyasal yapılarına ve vücut çalışmasındaki etkinliklerine göre 6 grupta toplanır. Bunlar; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, madenler, vitaminler ve sudur.

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler; Sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir, Hareketli ve esnek bir bedene, Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere, Kuvvetli, gelişimi normal kaslara, Çalışmaya istekli kişiliğe, Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına, Normal zihinsel gelişme, Sık sık hasta olmayan bir yapıya sahiptir.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenenler ise; Hareketleri ağır ve isteksiz, Sağlıksız genel görünüşte (aşırı zayıf veya şişman) Pürüzlü, kuru, sağlıksız cilt yapısına, Şişman veya zayıf vücut yapısına, Sık sık baş ağrısından şikayet eden, İştahsız, yorgun, isteksiz bir yapıya sahiptir.

DENGELİ BESLENME HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı dengeli beslenmenin önemi diğer adı nedir insan sağlığı açısından yararları etkileri 8 harfli yolları önemli maddeler halinde nedir neden önemlidir kısaca ne demektir özet neye denir kısaca anlamı nasıl yapılır olur olmalı alışkanlığı kazanılır listesi diyeti dengeli beslenmek için neler yapmalıyız ne yemeliyiz sabah öğle akşam kahvaltıda neye dikkat etmeliyiz hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

sağlıklı ve dengeli beslenmenin yararları nelerdir, dengeli beslenmenin özellikleri, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yararları maddeler halinde, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yararları madde madde, dengeli beslenmek için neler yapmalıyız maddeler halinde, dengeli beslenmenin yararları maddeler halinde, sağlıklı beslenmenin yararları nelerdir, dengeli beslenmenin vücudumuza yararları, dengeli beslenmenin madde madde yararları, sağlıklı beslenmenin özellikleri

3 Comments on Dengeli Beslenme ve Önemi

  1. dengeli beslenmenin yararları…………………. • Beynimiz daha iyi, daha berrak çalışır, hafızamız güçlenir.
    • Performansımız, bağışıklığımız artar, hastalıklara karşı daha dirençli oluruz.
    • Cildimiz sağlıklı olur, vücudumuz genç, ince ve biçimli kalır.
    • Daha sağlıklı, daha kaliteli ve daha uzun bir hayatımız olur.

  2. dengeli beslenmenin özellikleri ve önemi dikkat etmek gereken bir konudr dengeli beslendiğimiz zaman sağlık açısından oldukça yararlı şeyler oluyor

  3. dengeli beslenme kelimesi bana saçma gelıyor. insan bence dengeli beslenmesini kendı vücut anatomısıne göre kendsı ayarlamalı. şunu yiyelim bunu yemeyelim tarzında seylerin dengeli beslenme ile alakası oldugunu sanmıyorum

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.