Diş Çürümesi Nasıl Engellenir

Dişlerde meydana gelen çürükleri tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemedi. Bu nedenle bakımsız ve korunması ihmal edilen, temizlenmeyen dişlerin çürümesi gayet doğaldır.

Dişlerdeki çürüklerin sayısını azaltmaya yönelik bazı malzemeler günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi; ‘fissür örtücü’ dediğimiz malzemedir. Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar.

Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı gibi maddelerin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine de uygulanabilir.

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel flüorür uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

Bu yazı diş çürümesi nasıl meydana gelir, diş neden çürür, diş nasıl çürür, diş çürümesi nedir, diş çürüğü nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

diş çürümesi nasıl engellenir, diş çürüğü nasıl geçer, diş çürürse nasıl geçer, dolgulu diş çürürse, diş çürükleri nasıl meydana gelir, diş çürümesi, diş yandan çürürse, diş çürümesi nasılo engelllenir, diş çürükleri nasıl geçer, sigara diş çürümesi

2 Comments on Diş Çürümesi Nasıl Engellenir

  1. aman dişinizi düznli fırçalayın ama ağzınızı iyice çalkalayın sonra diş macunu kalıntısı olmasın oda şekerli sonuçta kaş yapim derken göz çıkarmayın yani 🙂

  2. arkadaşlar diş çürümesinin önüne geçmek istiyorsanız ben size derim ki sigara içmeyin çok şekerli şeyler tüketmeyin ayrıca kahveden uzak durun asitli içecekler dişe çok zarar verir güzelim dişlerinizi mahvedersiniz dişleriniz çürürse bunun telafisi çok ama çok zor

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.