Dış Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir.

Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. Egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. Kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir.

Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır veya yırtılır. Bu da o kişinin en gözde “aletiyle” (toka vs.) kulağını daha fazla karıştırmasına sebep olur. Bir risk daha da vardır. 0 da kulak zarını delme olasılığıdır. Saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. Dış otit yüzücü kulağı bazen mantardan kaynaklanır. Aspergillus niger en sık görülen mantardır.

Belirtileri, urukkulosisle aynıdır. furunkulosis tekrar tekrar çıbanlar çıkması halidir ve kulak kanalındaki bir tüy kesesinin mikrop kapmasıyla başlar. Bu rahatsızlık sık sık tekrar eder Dış otit (yüzücü kulağı) genç yetişkinlerde görülür.

Belirtileri
– Dış kulak kanalının kaşınması
– Kulak ağrısı
– Kulakta sarı veya yeşil sarı kötü kokulu cerahat oluşması
– Başın hareketiyle kulakta ağrı duyulması
– Duyma kaybı.

Teşhis
Eğer kulağınızda kaşınma,kulağınızın içinde pullanma ya da kulak kanalınızda ağrı varsa, bunlar dış kulak yolu iltihabının göstergesi olabilir. Çoğu kez kulaktan dışarı doğru sarımsı ya da sarımsı yeşil bir akıntı olur ve bazen bu akıntıdan sonra ağrı hafifler. Eğer iltihap ya da dokudaki şişme kulak kanalını tıkarsa duyma-da bir azalma olabilir.

Doktorlar otoskop denen bir aletle kulak kanalına bakarak dış kulak yolu iltihabı tanısını koyarlar. Eğer iltihap varsa örnek alınarak laboratuvara gönderilebilir. Çoğu dış kulak yolu enfeksiyonu rahatsızlık duygusu yaratsa da, uygun tedavi edildiklerinde genellikle tehlikeli değildirler. Bu enfeksiyon,özellikle şeker hastalarında tedavi edilmezse çevre kemiklere ve kıkırdaklara yayılarak hasar verebilir.

Tedavi
Eğer yüzücü kulağı rahatsızlığınız olduğundan şüphelenirseniz, doktora gitmeden önce sancıyı geçirecek bazı şeyler yapabilirsiniz. Kulağınızın üzerine ılık (sıcak değil) bir ufak yastık koymak faydalı olur. Aspirin veya başka bir ağrı kesici de sancıyı azaltır. Teşhisten sonra doktorunuzun kulak kanalını bir emme aletiyle veya pamuklu çubukla temizlemesi beklenir.

Bu tahrişin ve sancının geçmesini sağlayabilir. Doktor daha sonra çeşitli tedavi metodlarından birini önerebilir. Ekseriyetle kortikosteroidli (kaşıntıyı durdurmak ve iltihabı azaltmak için) bir kulak damlası ve bir antibiyotik (enfeksiyon kontrol etmek için) verilir. Bazen ağızdan alınan haplar da kullanılabilir. Şiddetli ağrı olduğundan ağrı kesici tavsiye edilir. İyileşme sırasında kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir.

3 veya 4 gün sonra eğer gözle görülür bir iyileşme olmazsa, doktorunuz ağızdan alınmak üzere antibiyotik verebilir. Enfeksiyona neden olan organizma laboratuvar testleriyle belirlenmişse, özellikle onu etkileyecek antibiyotik seçilir. Dış kulak iltihabı (yüzücü kulağı) mantardan kaynaklanıyorsa sülfanilamid tozu serpilerek urunkolisisden kaynaklanıyorsa, ağızdan alınan veya kulak damlası şeklinde verilen antibiyotikle tedavi edilir. Özellikle neden mantar olduğunda bu durum birçok defa tekrar edebilir.

Önlenmesi
Dış otit ekseriyetle önlenebilir. Pis suda yüzmeyin. Banyodan ve yüzmeden sonra kulaklarınızı kurutun. Kulak kanalının rutubetli olması enfeksiyon kapmasını kolaylaştırır. Saçınızı boyarken veya saç spreyi kullanırken kulak deliklerinizi kuzu yününden ufak toplarla kulağınızı kapayın. Bunlar suyu geçirmez.

Bu yazı dış kulak iltihabı belirtileri, dış kulak iltihabı nasıl geçer, dış kulak iltihabı nedir, dış kulak iltihabına ne iyi gelir, dış kulak iltihabı neden olur, dış kulak iltihabı belirtileri, dış kulak iltihabı için antibiyotik, dış kulak iltihabı tedavisi  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kulak iltihabı nasil geçer, kulak iltihabına ne iyi gelir, dış kulak iltihabına ne iyi gelir, dış kulak iltihabı kaç günde geçer, dış kulak iltihabı nasıl geçer, kulak iltihabı kaç günde geçer, dış kulak iltihabı bitkisel tedavisi, kulak enfeksiyonuna ne iyi gelir, dış kulak iltihabına bitkisel çözüm, kulak akıntısına ne iyi gelir

3 Comments on Dış Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

  1. dış kulak iltihabı hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde dış kulak iltihabı hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. şuan bende dış kulak iltihabı oldum. Tam 2 hafta önce doktora gitmeme rağmen geçmedi. Ağrı başlayınca dişlerime ve cene eklem yerine ağrı yapıyor. Bundan dolayı rahat bir şekilde konusamıyorum. Kulağımda ağırda işitmeye başladı. Doktorun verdiği ilaç antibiyotiği kullandım fakat geçmedi ağrısı …

  3. dış kulak iltihabı hemen hemen herkesin hayatında bir kere başına gelir. kaçmak neredeyse imkansız gibidir dış kulak iltihabından. ilaçlar ve tedavi yöntemleri olarak çok çeşitli yöntemler var

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.