Diz kapağı ağrısı ya da diz önü ağrısı en çok görülen hastalık gruplarından bir tanesidir.

Diz kapağının veya diz ağrısının nedenleri yaşa değişir; örneğin çocukluk çağında hızlı büyüyen çocuklarda dizin ön kısmında bir büyüme çekirdeği görülebilir. Bu çekirdeğin aşırı gerilmesi sonucu diz kapağı ağrıları karşımıza çıkabilir. Genellikle 10-14 yaş grubu erkeklerde görülen bu diz ağrıları blue çağının sonuna doğru büyüme çekirdeğinin kendisini tamamlamasıyla birlikte ortadan kalkar.

Orta yada ileri yaş dönemine geldiğimizde eğer alışkanlıklarımız içerisinde dizimizi çok fazla bükerek oturmak, ayağımızı altımıza alarak oturmak, gece uyurken dizimizi karna çekerek yatmak gibi kötü alışkanlıklarımız varsa bunlar diz kapağı kemiğimizin arkasındaki kıkırdağın daha erken dönemde bozulmasına neden olucağı için diz kapağı ağrısına yol açabilirler.

Yaşlılık dönemine geldiğimizde, artık diz ekleminin kireçlenme dönemi çok çalışmaktan dolayı yıpranma dönemidir. Diz kapağının arkasındaki bölüm genellikle kireçlenmenin en sık görüldüğü bölümdür. Kendisini merdiven inip çıkarken gösterir. Yani sağlıklı bir dizi olan hasta, merdiveni inerken ya da çıkarken ya da yokuş inip çıkarken dizinde bir ağrı, güvensizlik hissetmeye başlarsa işte bu diz kapağının arkasında bulunan kıkırdağın kireçlendiğinin en önemli bulgusudur.

Yaşa göre belirginlik gösteren bu diz ağrılarının dışında diz ağrısı yaşıyorsanız büyük ihtimal şu sıralayacağım sorunlardan bir tanesi sizde mevcut demektir.

– Yapısal olarak bacak aksı bozukluğu
– Medial plika bantı diz içindeki normal eklem katlantısının kalınlaşarak diz büküldüğünde ağrı yapmasıdır.
– Yaralanma
– Aşırı antreman veya yüklenme
– Bacak adelelerinde dengesizlik, zayıflık
– Düz tabanlık

Bu sayılan durumlar diz ağrısının her zaman karşılaşabiliceğimiz nedenleridir. Bu tarz belirtiler olduğunda diz ağrıları için bitkisel tedavi yolları uygulanabilir. Ama unutmayın ki yazımıza girişte yazdığım durumlar mevcutsa mutlaka doktora muayene olmalısınız. İşte diz ağrısına kesin çözüm sağlayan Suna Dumankaya‘nın bitkisel formülleri.

– 4 bardak suya; 6 tane lahana yaprağı konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. 1 tane lahana yaprağı alınıp, ağrıyan yere sarılır. Soğudukça, yenisiyle değiştirilir.

– 4 bardak suya birkaç parçaya ayrılmış 8 adet at kestanesi ve bir çorba kaşığı at kestanesi tohumu konur, yarım saat kaynatıldıktan sonra suyun üstüne toplanan tabaka alınıp, temiz bir şişeye doldurulur. Bu sıvıyla, ağrıyan yerler ovulur.

– Yarım litre suya; 3 çorba kaşığı ufalanmış papatya çiçeği konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Bu suyla, ağrıyan yerler ovulur.

– 2 kahve fincanı zeytinyağına; 3 kahve fincanı ufalanmış defne yaprağı konur. 12 saat bekletilir.

Bu yazı diz ağrısının sebepleri nedenleri belirtileri tedavisi, diz ağrısının çözümü bitkisel tedavisi, diz ağrısına masaj ne yapılır hangi bölüm bakar, diz ağrısı neden olur, diz ağrısı nasıl geçer ne iyi gelir iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

diz ağrısına ne iyi gelir, diz kapağı ağrısına ne iyi gelir, diz kapağı ağrısı nasıl geçer, diz ağrısı nasıl geçer, diz ağrılarına ne iyi gelir, dizkapagı burkulmasında zeytinyagı, dız kapağı ağrısı, diz arkasi agrisi nasil gecer, diz büküldüğünde ağrı, diz kapak ağrısına ne iyi gelir