Diz burkulması durumun gün içerisinde herkesin başına gelebilecek bir problemdir. Bu sorunla karşılaşan kişilerin diz burkulmasının etkilerini en aza indirmek için evde kolayca yapabileceği şeyleri bu yazımızda anlatıyoruz.

Diz burkulmasının ciddiyetini belirlemek için kendi kendinizi muayene edebilirsiniz. Elinizle diz kapağına dokunduğunuzda ağrının şiddeti nasıl? Parmaklarınızı değdirmeniz bile şiddetli ağrıya neden oluyor mu? yoksa hafif bir ağrı mı var? Daha sonra oturur pozisyonda dizinizi bükerek ayağınızı hafifçe yukarı aşağı ve sağa sola hareket ettirin. Eğer diziniz her iki yönde de tam hareketini (hafif bir ağrıyla olabilir) yapabiliyorsa bu sadece burkulmadır ve bağlara, tendonlara ve kemiklere bir zarar gelmemiş demektir.

Dize hafif bir baskı yapmak bile ağrıya neden oluyorsa, gözle görülür bir şişlik varsa, diz veya çevresindeki doku morarmışsa, ayağa kalkmakta zorlanıyorsanız bir doktora veya sağlık kurumuna gitmelisiniz. Bu arada buz torbası ile kompres yaparak doktora gidene kadar yaşanacak ağrıları hafifletebilirsiniz.

Yukarıdaki belirtileri gördüğünüzde evde dizin iyileşmesini beklemeyin, çünkü şişlik ve şiddetli ağrılar daha derin bir hasarın göstergesidir.

Diziniz burkulduktan sonra evde yapabilecekleriniz ise buz kompresi, dinlenmek ve bacağı yüksekte tutmak. Fazla ayakta durmamaya ve burkulan dizin üzerine baskı yapmamaya çalışın. Ağrı hafifleyene kadar günde 3 kez 30′ar dakika buz kompresi yapabilirsiniz. Oturduğunuzda bacağınızı uzatın ve altına yastık koyarak yukarıda tutun.

Bacağı düz tutmak dizi zorlayarak ağrıları arttırabilir. Bu nedenle dizden hafifçe kırarak uzatın. Bu önlemler 5 gün içinde olumlu etki göstermediyse en iyisi bir doktora görünmektir. Diz sorunlarında zamanında tedavi aynı problemin tekrarlamaması açısından önemlidir.

Bu yazı diz burkulması tedavi, diz burkulmaları, diz burkulmasının nedenleri tedavisi, evde diz burkulmasına ne iyi gelir, diz burkulması için krem yağ ilaç şifalı bitkiler nelerdir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

diz burkulması, diz dönmesine ne iyi gelir, diz burkulması tedavi, diz burkulmasına ne iyi gelir, diz burkulması tedavisi, diz burkulması ağrı, diz burkulmaları, diz burkulması nasıl geçer, diz burkulması bitkisel tedavi, diz burkulması kaç günde geçer