Doğum Ağrısı Nedir

Doğum eylemi sırasında uterus (rahim) kasıldığında, ağrı duyusu uterustan sinirler aracılığıyla omuriliğe, oradan da beyine ulaşarak rahatsızlık hissi oluşturur. Ağrının şiddeti her annede farklı olabilmektedir.

Ağrının şiddeti; bebeğin iriliği, bebeğin pozisyonu, pelvis genişliği, kasılmaların gücü, geçmiş deneyimlere ve hatta ön yargılı şartlanmalara bağlı olduğu düşünülmektedir.

Bu yüzden hastanın ne kadar ağrı duyacağını doğumu yaşamadan önce tahmin etmek güçtür. Bazen dayanılabilecek, kontrol altına alınabilecek düzeyde ağrı duyulurken, bazen de çeşitli olup, ağrı kesme yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

Nefes alma, rahatlama teknikleri, ılık duş, masaj, destekleyici hemşire bakımı, pozisyon değişiklikleri (ayakta durmak, oturmak, yürümek, sallanmak), doğum topu kullanmak gibi doğum ağrısına yardımcı olan pek çok tıbbi olmayan yöntemler bulunmaktadır. Ancak bazı kadınlar için bu yöntemler yeterli olmayabilir.

Bu yazı saglikvegebelik.com tarafından doğum ağrısı neye benzer, doğum ağrısı nedir, doğum ağrısı nasıl anlaşılır, doğum ağrısı nasıl olur, doğum ağrıları ne zaman başlar  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

dogum agrıları nasıl başlar, doğum ağrısı nasıl başlar, doğum ağrıları nasıl olur, doğum agrisi nasil, doğum ağrısı nasıl olur, dogum agrısı neye benzer, dogum agrisi neye benziyor, doğum nasıl başlar

4 Comments on Doğum Ağrısı Nedir

  1. doğum ağrısı bir kadının hayatı boyunca yaşayabiliceği bence en büyük ve zor ağrı bundan daha kötüsü olamaz

  2. doğum ağrılarından çok korkuyorum acaba doğum ağrısını en aza nasıl indirebilirim

  3. ağrı işte daha ne bilgisi verıcekler hem herseyı devletten beklememek lazım doğum anında anlarsınız doğum ağrısının ne demek olduğunu 🙂

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.