Doğum Sonrası Kanama

Rahminizden gelen kan, mukus ve dokudan oluşan akıntı loşia olarak bilinir ve loğusalığın ilk üç günü adet kanaması kadar veya daha fazla bir miktarda kanama

olur.

Loşianın miktarı genellikle fazladır; azalmaya başlayana dek miktarı toplam olarak yaklaşık iki bardaktır. İlk günler yataktan ani kalkmaktan dolayı birdenbire yoğun bir şekilde akar. Ancak bu kaygılanacak bir durum değildir. Loğusalığın ilk günlerinde loşianın içeriği kan ve kan pıhtılarından oluşur bu yüzden renginin ilk iki-üç gün kırmızı olması doğaldır.

Daha sonra yoğunluğu azalır, rengi pembeye, kahverengiye ve daha sonraki haftalarda sarımsı beyaza döner. Bu dönemde tampon kullanılmamalıdır. Bu altı haftaya kadar uzayabilen akıntı döneminde hijyenik bağların kullanılması sağlıklıdır.

Bazı hekimlerin düzenli olarak verdikleri oksitosin hormonunun ve emzirmenin rahim kasılmalarını kolaylaştırması hem rahmin eski boyutuna dönmesine yardımcı olmakta, hem de loşianın miktarını azaltmaktadır. Rahmin kasılması plasentanın rahimden ayrılan yerindeki kan damarlarının daralmasını sağlayarak kanamayı önlemektedir.

Rahim çok gevşekse ve kasılmıyorsa aşırı kanama olur. Hastanedeyken loğusalık kanamasının belirtileri olursa hemen hemşireye haber verin. Bu belirtiler evde olursa hekiminizi arayın; eğer hekiminize ulaşamadıysanız doğum yaptığınız hastane ile bağlantı kurun.

Bu yazı doğumdan sonra kanama ne kadar sürer, doğumdan sonra kanama kaç gün sürer, doğumdan sonra kanama ne zaman biter, doğum kanaması kaç gün sürer, doğum sonrası kanama nedenleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

lohusalık kanı kaç gün sürer, doğumdan sonra ilk adet kaç gün sürer, doğumdan sonra adet kaç gün sürer, lohusalık kaç günde biter, lohusalık nasıl biter, loşia çeşitleri, dogum sonrasi adet kac gun surer, dogum sonrası akıntı ne kadar surer, doğumdan sonra kac gün kan gelir, doğumdan sonraki ilk adet kaç gün sürer

5 Comments on Doğum Sonrası Kanama

  1. Merabalar. Sezeryenle dogum yaptim 30. Gunum bugun baslarda kanamam adet kanamalri gibi 1 hafta surdu sonra leke leke kahverengimsi gelmeye basladi 1 hafta once iliskiye girdim esimle ve o iliski aninda kanamam basladi tekrardan fazlalasti ve kipkirmizi oldu acaba bu normal bi durum mu ve ne zaman bitecek bu kanama? Smdidrn tesekkurler

  2. benimde 48 gün oldu cok fazla geliyor bebek bezi kullanmak zorunda kalıyorum o dahi yetmıyor bu normal mı sizce ?

  3. Doğum yapalı 50gün oldu 40. Günde kanamam bitti amA şimdi çok azda olsa 2 gündür devam ediyor normalmi

    Cevap: evet normal hafif kanamalar olması

  4. Sezeryanla dogum oldum.bugun kirkbesinci gunum.haleda knamam var.adet agrisi gibi.az ana koyu kirmizi normal mi.

  5. 22 gün önce normal doğum yaptım kanamalarım ağrım sızım 12-13 gün sürüp geçmişti lekede hemen hemen son 2 gündür gelmiyodu hiç bişeyim kalmadı derken üstüne oturabiliyorumartık derkenbu sabah tekrar adet görür gibi kanama başladı son bir kaç gündür epizyotomi olan yerde değilde vajina dudaklarında üstüne oturdukça sızlama oluyoo. normalmi? bide benim bu 2.doğumum onda böyle bişey olmamıştı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.