Dolama Nedir Tedavisi Nasıldır

Parmağın birinci boğumunun avuç içine bakan kısmının iltihaplanması. Çoğunlukla küçük bir delici yaralanmayı takiben, parmak ucu içine giren mikroplar kısa zamanda çoğalarak bir iltihap meydana getirirler. Biriken iltihap abse şeklini alır ve parmak ucunda bir gerginlik yapar. Absenin yaptığı baskı neticesinde küçük damarlar kapanarak parmak ucunda bir kansızlık meydana gelir.

Mikroplar arasında en çok dolamaya sebeb olanlar stafilokoklardır. Daha sonra sırasıyla streptokoklar, e.coli, proteuslar gelir.

Dolamanın bir başka çeşidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, şeker hastalığı olan kişilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygındır. Mantar enfeksiyonları ağır ağır gelişir, fakat inatçı olma eğilimi gösterir. Bazen hem bakteriler hem de mantar vardır, böylece daha fazla şişme ve cerahate yol açılır.

Akut bir enfeksiyon tırnağın çevresinden ve epidermisten dolaşarak bunların altına işleyip ağrılı bir apse meydana gelmesine yol açar. Tırnak dibindeki deri kabarır. Tırnak ayrılabilir.

Belirtileri: Kırmızılık, şişlik ve ağrıdır. Bastırılınca bir dalgalanma hissi verir. Hareketleri şişlik ve ağrıdan dolayı kısıtlanmıştır.

Bazan kendiliğinden boşalabilen bu iltihap, ihmal edildiği takdirde kemiklerin de iltihaplanmasıyla bir osteomiyelit (kemik ve kemik iliği iltihabı) ile sonuçlanabilir. Bu sebeple hemen doktora başvurmalıdır.

Tedavi

Sıcak banyolar: Dokuların iltihapla şişmesini azaltmaya yardım edecektir. Bunları takiben bir antibakteriyel madde (bakteri enfeksiyonları için) sürülebilir veya eğer bir mantar enfeksiyonu varsa yüzde 1 lik gentian violet solüsyonu kullanılabilir.

Cerrahi: Tedavisi cerrahi olarak abseyi boşaltmaktır. Bunun için parmak, ya tırnak ucuna veya parmak eksenine paralel bir biçimde kesilir. Birincisi iz bırakmaması ve his duyusunu bozmamasından dolayı tercih edilir. Cerrahi müdahaleden sonra kuvvetli bir antibiyotik tedavisi yapılmalıdır.

Bu yazı dolama nedir, dolama neden olur, dolama nasıl geçer, dolama nasıl tedavi edilir, dolamanın tedavisi, dolamanın belirtileri, dolamanın bitkisel tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

parmak iltihabi tedavisi, tırnak iltihabı nasıl geçer, iltihaplı parmak tedavisi, parmak iltihabı nasıl geçer, parmakta iltihap nasıl geçer, parmaktaki iltihap nasıl geçer, parmakta iltihap tedavisi, parmak ucu iltihaplanması, parmakta iltihap, parmuk ucunda biriken iltihap

7 Comments on Dolama Nedir Tedavisi Nasıldır

 1. Dolama çıktı parmağımda aşırı ağrı titreme zonklama parmağımda uyuyamadım ağrıdan allah kimseye yaşatmasın antibiyotik aldım ağrı kesici duymuyo bile soğanı közledim bagladım parmağına gündüzde krem sonra iltihabi patladı ağrı hafiflemeye başladı 2kez yaşadım geçmiş olsun hepinize

 2. Merhaba parmağımda dolama oldu ama 2 gündür sis ve kızarıklık var . İçindeki irin ne zaman toplanır bilgi alabilirmiyim . Beyaz haline alması kaç günde olur kısacası tsk ederim simdiden

 3. benim sag orta parmağımda dolama çıktı ve surekli kasinip sisiyo bu nasıl gecer ayrica parmagimda iz kalmasinida istemem .s.s

 4. parmğımda dolama çıktı ancak çok ağrılı oldu yataktan çıkamadım halsizlik boğaz ağrısı titreme vb.. etkenler de oldu doktorum dolamayı iltihabı temizledi ama diğer şikayetlerim hala devam ediyor ne yapmalıyım ?

  Cevap: bir kaç gün dinlenmeniz lazım. kısa sürede diğer etkıler kaybolacaktır

 5. 7 aylik hamileyim ve aksam uzeri birden bire isaret parmagim agrimaya basladi sislik kipirdatamama ve parmagimin ucu fena bi sekilde aciyo benim nette arastirmama gore dolama ne yapmaliyim hamile oldugum icinde biraz korkuyorum lutfen cevap verirseniz cok memnun olcam napcagimi bilemiyorum

  Cevap: hamilelik döneminde ara ara bu tarz ağrıların olması çok normal. ama 24 saat içerisinde geçmezse mutlaka doktora görünmelısınız

 6. parmağımda dolama çıktı we çok ağrıyor bu sitede yazan yazıların hiçbir faydası olmadı 🙁 adamgibi ie yarayacak şeyler yazın lütfen şimdiden teşekkürler .

  Cevap: ismini maymun olarak yazan bir kişiden daha baska bi mesaj yazması beklenemezdı zaten 🙂 Sevgili Eylem Yalçın hanım. siz gerçek adınızla yazmasanızda biz gercekleri bulabılırız. sızın bu densızlıgınızı yasınıza verıyorum. daha 18 yasınızı bıle doldurmadınız. cok daha fazla bılgınızı burda ifşa edebılırdım ama saygısızlık yapmıyacam. bu sıtede yazılan hersey denenen ve sonuca ulasan dogrulardır. ama unutmayın kı herkeste aynı etkıyı verecek degıldır….

 7. dolama kelımesını duyunca aklıma ilk gelen dolana ay dolana şarkısı olmuştu. parmalarımın arası kaşındığında acaba dolama belirtilerimi oluyor diye korkuyorum ama şükür ki hiç dolama olmadım bugüne kadar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.