Dudak Mantarı ve Bitkisel Tedavisi

Dudak mantarı, dudak çevresinde görülen ve diğer ağız yaraları (aft, uçuk, dudak siğilleri vb.) ile sıklıkla karıştırılabilen bir rahatsızlıktır.

Dudaklarda görülen dudak mantarlarının nedenleri arasında bağışıklık sistemi yetmezliği, Sjögren’s sendromu gibi hastalıklar, antibiyotik veya kemoterapik ilaçlar kullanımı, demir eksikliği, vitamin eksikliği, epidermolysis bülloza, AİDS gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar, bebeklik çağı, mantar enfeksiyonlu kişilerin diş fırçalarını kullanmak ve stresli yaşam tarzıdır. Ancak dudak mantarına neden olan asıl etken Candida albicans adı verilen dudak mantarına neden olan tek hücreli canlıdır.

Dudak mantarının belirtileri arasında en dikkat çeken belirti, dudak çevresi ve ağız içerisinde görülen sarı beneklenmelerdir. Bu sarı noktalar ağrısız ve acısız bir gelişim gösterir.

Dudak mantarı tedavisi için mantar öldürücü nystatin krem tarzı antifungal cilt kremleri kullanılmakta ve oldukça işe yaramaktadır. Tabi ilaç kullanımı doktor reçetesi ile olmalı ve dahası dudaklarda mantar enfeksiyonu tetkiklerle teşhis edilmelidir.

Dudak mantarı tedavisi ve Dudak Mantarından Korunma Yöntemleri
-Özellikle beslenme bozukluğu kökenli dudak mantarı rahatsızlıklarını gidermek ve önlemek için yeşil sebzeler, meyveler ve demir elementi bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Et ürünleri, sakatatlar (karaciğer ve böbrek gibi) ile B12 vitamini bakımından zengin olan süt ürünleri tüketilmelidir.

Ağız Yaralara Bitkisel Çözüm Yolları ve Dudak Mantarı İçin Doğal Kür İle Tedavi
Hint yağı da yarım kase süt ile günde 10 – 15 miligram karıştırılırsa ve sabah akşam günde 2 kez uygulanırsa ağız ve dudak mantarlarına iyi gelir.

– Lotus çiçeği, yarım kase süt ile karıştırılarak mantar enfeksiyonu olan bölgeye günde 2 kez olmak üzere 15 gün süresince uygulanır.

– Altın mühür bitkisi berberine isimli enzim bakımından zengin olup ağızda çiğnenerek veya dudaklara sürülerek uygulanabilir.

– Beyaz veya Kırmızı Gelincik çiçeği de mantar öldürücü faydaları olan berberin bitkisel enzimi açısından son derece zengindir.

– Çay ağacı yağı ağız ve dudak mantarları için oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Günde birkaç kez dudaklara sürülür.

DUDAK MANTARI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı dudak mantarına ne iyi gelir iyi gelen ilaçlar kremler doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi nasıl geçer tedavi edilir iyileşir önlenir iç dudak dış dudak bulaşıcı mıdır dudak mantarı ne sürülür ne yapılır tedavi edilir dudakta mantar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

dudakta beyaz noktalar, dudakta beyaz lekeler, dudaktaki beyaz noktalar, dudak mantarı, dudaktaki beyaz lekeler, dudaklarda beyaz noktalar, dudaklarda beyaz lekeler, dudakta beyaz leke, dudaklardaki beyaz lekeler, dudakta siğil

5 Comments on Dudak Mantarı ve Bitkisel Tedavisi

  1. Dudaklarım cok morarıyo Dr gittim normal dedi ama cok rahatsız edici bi görüntü bende cok rahatsız oluyorum ne yapabilirim

  2. dudak mantarı nasıl geçer konusu hakkında yazdığınız bu güzel yazıyı okudum. dudak mantarı için önerilen en güzel bitkisel çözüm ve bu rahatsızlığa iyi gelecek şifalı bitkileri sayenizde öğrendim. konunun nedenlerini sebeplerini bitkisel tedavisini konuya ne iyi gelir nasıl geçer gibi soruların cevaplarını öğrendiğim için teşekkür ederim.

  3. dudak mantarı denilen şeyden nefret ediyorum. sevgilimle öpüştükten sonra bu mantar ortaya çıktı ve bir türlü geçmiyor

  4. dudağımda mantar var ve bir türlü geçmiyor bitkisel yöntemlerle dudak mantarına çözüm bulabilirmiyiz

  5. dudak mantarı sorunu yaşayanlardan biride bendim bitkisel çözüöm yolları ileşifalı bitkileri kullanarak dudak mantarım iyileşti. dudak mantarına iyi gelen şeylerin hepsini kullandım bitkilerle tedavi budur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.